Szukanie pracy jest jednym z trudniejszych zadań, którego nie da się uniknąć. Im większe doświadczenie, im więcej kompetencji czy umiejętności, tym na rynku pracy jest łatwiej. Nie każdy jednak ma ten komfort. Po zakończeniu edukacji nie każdy może pochwalić się imponującym doświadczeniem.
Wyznaczenie kierunku i możliwości
Jeśli nie posiada się doświadczenia zawodowego, a zaczyna się szukać pracy, należy określić główne kierunki rozwoju zawodowego.
Należy zatem ustalić:
• obszary zainteresowania,
• tematykę, która w ogóle nie wzbudza zainteresowania,
• słabe i mocne strony,
• dotychczasowe umiejętności,
• oczekiwania i kierunki rozwoju.
Po wskazaniu powyższych elementów, możliwe będzie określenie, w których dziedzinach najlepiej będzie można się odnaleźć, która przyniesie najwięcej korzyści, a które obszary zupełnie nie odpowiadają kompetencjom czy możliwościom. Osoba z artystycznymi czy humanistycznymi zainteresowaniami i zdolnościami nie zawsze może odnaleźć się na stanowiskach analitycznych i odwrotnie.
Decydując się na poszukiwanie pracy warto zdefiniować swoje mocne strony oraz te dziedziny, w których najtrudniej będzie się odnaleźć. Ustalenie swoich możliwości pozwoli zawęzić obszar poszukiwań do tych miejsc pracy, które oferują najlepsze warunki zatrudnienia. Im lepiej sprecyzowane wymagania i oczekiwania, tym większe szanse na to, by znaleźć pracę bez doświadczenia.
Budowanie CV
W szukaniu pracy bez doświadczenia najważniejsze jest CV. Choć zdanie to wydaje się absurdalne, w rzeczywistości dotychczasowe zatrudnienie, to tylko jeden z wielu punktów, na który zwraca się uwagę przy rozpatrywaniu aplikacji. Każdy kandydat, niezależnie od tego, w jakim jest wieku i na jakim etapie zakończył swoją edukację, ma możliwość efektywnego budowania swojego CV.
Jedną z efektywniejszych metod jest wolontariat. Z jednej strony daje on możliwość rozwijania swoich zainteresowań, nabywania przydatnych kompetencji i umiejętności. Z drugiej strony to również sygnał, że dana osoba jest empatyczna, wrażliwa na potrzeby innych oraz chętnie angażuje się w działania, które nie przynoszą finansowych profitów, a działają na rzecz lokalnego środowiska.
CV można budować również poprzez praktyki czy staże. Są one organizowane przez cały rok. Nie ma znaczenia doświadczenie czy wykształcenie. Pracodawcy chętnie zatrudniają praktykantów, którzy pomagają pracownikom w codziennych obowiązkach. Warto podkreślić, że za staż można otrzymać wynagrodzenie – jeśli jest organizowany przez urząd pracy lub gdy potencjalny pracodawca podpisał z urzędem stosowną umowę.
W ten sposób praktykant czy stażysta zyskuje potrzebne doświadczenie, rozwija dodatkowe umiejętności czy kompetencje. Jeśli sprawdzi się na wybranym stanowisku, pracodawca może zaoferować mu pracę. Jeśli do tego nie dojdzie, w dalszym ciągu praktykant może uzupełnić swoje CV o kolejne doświadczenia. Im więcej praktyk w konkretnej dziedzinie, tym większe szanse na to, że w chwili, gdy będzie się szukało pracy, dotychczasowe doświadczenie będzie brane pod uwagę.
Każda praca jest dobra
Większość pracowników, którzy nie mają żadnego doświadczenia są przekonani, że powinni podjąć jakąkolwiek pracę. Jest to z jednej strony podejście zrozumiałe, gdyż poza atrakcyjnym zatrudnieniem ważne jest także wynagrodzenie. Nie zawsze można pozwolić sobie na to, by czekać bez pracy na odpowiednie zatrudnienie.
Warto jednak początkowo całkowicie zaangażować się w poszukiwanie właściwego miejsca pracy. Nawet, jeśli przez pierwsze miesiące pensja, zakres obowiązków lub stanowisko nie będzie odpowiadać oczekiwaniom. Z czasem, po tym jak nabierze się doświadczenia, będzie się wypełniać obowiązki oraz powierzone zadania, wynagrodzenie i stanowisko będą lepsze.
Większe doświadczenie to również lepsza pozycja negocjacyjna w przyszłości. Jeśli natomiast konieczne jest podjęcie jakiekolwiek pracy, warto nadal wybierać takie stanowiska czy miejsca pracy, które choć w niewielkim stopniu będą rozwijać kompetencje czy umiejętności przydatne na konkretnym stanowisku.
W ten sposób, nawet jeśli początkowo nie pracuje się w swoim zawodzie, nabiera się potrzebnego doświadczenia i rozwija się cechy, które będą przydatne na wybranym stanowisku czy w konkretnej firmie.
Pokaż się z lepszej strony
Chcąc zainteresować przyszłego pracodawcę swoją kandydaturą, kiedy nie ma się odpowiedniego doświadczenia, należy zwrócić uwagę na inne cechy czy predyspozycje, pozwalające na sprawdzenie się na wybranym stanowisku. Wybierając ogłoszenie, czytając wymagania i oczekiwania, należy wskazać w aplikacji cechy osobowości, umiejętności lub kompetencje, które pomogą poprawnie wykonywać powierzone zadania.
Ważne jest także, aby CV czy list motywacyjny wyróżniały się na tle bardziej doświadczonych kandydatów. Coraz większą popularnością cieszą się kreatywne zgłoszenia (np. w formie video, prezentacji czy bezpośredniej rozmowy). W ten sposób potencjalny pracodawca zwróci uwagę na aplikację, która wyróżnia kandydata i przyciąga uwagę do jego osobowości.
Szansą osób bez doświadczenia jest kreatywność, świeżość podejścia, otwartość i elastyczność. Są to cechy, dzięki którym pracownik lepiej dopasuje się do nowej kultury organizacyjnej i nie przenosi do nowego miejsca pracy wcześniejszych nawyków czy przyzwyczajeń (niekoniecznie pozytywnych).
Wszystko to sprawia, że jeśli tylko kandydat umie odciągnąć uwagę od braku doświadczenia, przyszły pracodawca może zaryzykować zatrudnienie nowej osoby, którą łatwiej przyuczyć do funkcjonowania w firmie.
Podsumowanie
Po zakończeniu edukacji poziom doświadczenia zawodowego jest bardzo niski. Nawet, jeśli podejmowało się dorywcze prace, trudno jest konkurować z osobami funkcjonującymi na rynku pracy dłużej. Należy jednak mieć świadomość, że doświadczenie buduje się latami, a pierwszą pracę najczęściej zdobywa się po przejściu praktyk, staży czy innych projektów, które realizuje się, by nabrać doświadczenia, dlatego nie posiadając doświadczenia, można znaleźć ciekawą i pełną wyzwań pracę.