Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 20 grudnia 2021

O tym, że sport to zdrowie nie trzeba nikomu przypominać. Dzięki aktywności utrzymuje się nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. To właśnie dlatego każdy, kto prowadzi biznes powinien do swojego trybu życia włączyć też odpowiednią aktywność fizyczną. Dzięki niej zbuduje równowagę niezbędną do efektywnego prowadzenia swojej działalności.

sport-w-zyciu-przedsiebiorcy-dlaczego-nie-wyobrazam-sobie-swojego-zycia-bez-sportu.jpg

Dlaczego sport to zdrowie?


Sport pomaga w zapewnieniu zdrowia i odpowiedniej kondycji. Daje też możliwość kontrolowania wyglądu i pomaga poprawić samopoczucie. Pomaga także w redukowaniu ryzyka wystąpienia różnego rodzaju chorób poprzez: obniżenie poziomu cukru we krwi, reguluje przemianę materii, redukuje ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych, redukuje ciśnienie krwi, zapobiega osteoporozie, wzmacnia system odpornościowy.

Poza tym ruch zwiększa poziom wydajności umysłowej, redukuje ryzyko wystąpienia depresji czy innych zaburzeń nastroju, rozładowuje stres i negatywne emocje, a także bywa źródłem satysfakcji i radości.

Wszystkie te korzyści są ważne dla przedsiębiorców, ponieważ żyją w ciągłym stresie, nie mają czasu na dbanie o siebie i swoje zdrowie, a pojawiające się konflikty i trudności zawodowe przyczyniają się do nadmiernego nagromadzenia się negatywnych emocji. Z tego względu muszą pomyśleć o tym, by włączyć aktywność fizyczną do swojego grafiku.

Warto pamiętać jednak, że do tego, by sport pomagał utrzymywać zdrowie psychiczne i fizyczne, musi być dobrze dobrany. Dotyczy to nie tylko rodzaju wykonywanych ćwiczeń, ale też ich częstotliwości. Przetrenowanie jest tak samo niebezpieczne, jak brak jakiegokolwiek ruchu.

Co wybrać?


Decydując się na wybór odpowiedniej aktywności fizycznej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
    • możliwości czasowe (ile czasu w tygodniu można przeznaczyć na aktywność),
    • możliwości finansowe (koszty karnetu, sprzętu, ubrania, itp.),
    • możliwości lokalizacyjne (dostępność infrastruktury, dojazd do danego miejsca, itp.),
    • możliwości własnego ciała,
    • zainteresowania i preferencje (nie każda aktywność nadaje się dla wszystkich),
    • zalecenia lekarza – przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu aktywności (jeśli się wcześniej nie ćwiczyło) warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże bezpieczne dla zdrowia opcje.

Tylko w ten sposób zyska się pewność, że wybrany sport nie stanie się jednorazową przygodą. Najważniejsza jest satysfakcja i dobra zabawa, jeśli sport nie będzie odprężał, a będzie jedynie nieprzyjemnym obowiązkiem, nie spełni swojej podstawowej funkcji - nie będzie przynosił ukojenia dla nerwów i odpoczynku od licznych zobowiązań. Będzie kolejnym zadaniem do wykonania.

Nie można do tego dopuścić, dlatego czasem lepiej wybrać coś, co jest mniejszym wyzwaniem, ale sprawi przyjemność. Dopiero z czasem, po wyrobieniu odpowiednich nawyków, można myśleć o poważniejszych wyzwaniach. Czasem jednak wystarczą krótkie spacery, aby przywrócić organizmowi równowagę.

Nawiązywanie relacji


Warto podkreślić, że sport to nie tylko możliwość poprawy swojego wyglądu, kondycji i stanu zdrowia. To również szansa na budowanie relacji biznesowych. Poza spotkaniami w salach konferencyjnych czy w restauracjach, coraz popularniejsze staje się wspólne uprawianie sportu.

Pierwsze skojarzenie to golf, ale relacje można budować również na siłowni, podczas gry w tenisa lub w czasie biegania. Dobrym rozwiązaniem jest też squash, jazda na rowerze czy sporty zespołowe. Wybór aktywności jest jednak w dużej mierze uzależniony od przyjętych standardów w danej branży oraz od indywidualnych preferencji. W Polsce nie jest to tak popularne, jak za granicą, jednak z pewnością stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych spotkań.

Sport pomaga też w budowaniu relacji z pracownikami, dlatego coraz więcej firm decyduje się na zakup karnetów pracowniczych na siłownie czy na inne zajęcia sportowe. Organizowane są też zawody, wspólne bieganie czy wycieczki rowerowe. Sport sprzyja integracji i stanowi dobre urozmaicenie dla codziennych aktywności, jednak przed wyborem zajęcia, warto skonsultować to z pracownikami. Ważne jest, aby czerpali oni przyjemność z takiej formy spędzania czasu wolnego.

Podsumowanie


Sport pomaga rozładować negatywne emocje i napięcia. W życiu każdego przedsiębiorcy prędzej czy później pojawiają się sytuacje wywołujące stres. Wybrana aktywność fizyczna pozwala się wyładować, a tym samym zyskać chwilę odprężenia i spokoju.

Dzięki temu właściciel firmy będzie mógł lepiej kontrolować siebie i swoje reakcje, a nagromadzone negatywne emocje nie będą przyczyną niepotrzebnych konfliktów w pracy czy w relacjach prywatnych. Sport jest więc narzędziem, dzięki któremu zyskuje się spokój i poczucie kontroli nad sobą i swoimi nerwami.

Daj proszę znać, jak to wygląda u Ciebie. Napisz w komentarzu, czy uprawiasz już jakiś sport lub czy planujesz rozpocząć treningi.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - 10 Przykładowych Pomysłów Na Własny Biznes
Następny artykuł - Wirtualna Asystentka – Odciążenie czy Obciążenie Dla Twojej Firmy w Biznesie Online?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer