Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

piątek, 24 grudnia 2021

Zarabianie w sieci staje się coraz popularniejsze. W związku z tym pojawia się też coraz więcej możliwości na generowanie zysków. Opcji jest więcej, jeśli dysponuje się dobrze działającymi kanałami w mediach społecznościowych lub blogiem.

czym-jest-afiliacja-wprowadzenie-do-tematu-afiliacji.jpg

Sposób działania


Podstawą do działania marketingu afiliacyjnego jest dobrze rozbudowane grono odbiorców. Muszą oni być zaangażowani w profil twórcy, chętnie wchodzić w interakcję z nim, ale przede wszystkim muszą mu ufać. To na zaufaniu oraz autorytecie twórcy opierają się afiliacje. Trzeba być dobrym sprzedawcą, umiejętnie pozyskiwać aktywnych użytkowników i umieć ich przekonać do promowanych rozwiązań.

Afiliacje polegają na promowaniu cudzych produktów i usług w Internecie. Jeśli chce się zacząć zarabiać w ten sposób, należy dołączyć do programu afiliacyjnego oraz do sieci afiliacyjnej. Po zatwierdzeniu zgłoszenia, przekazywane są narzędzia pozwalające na promowanie produktów na swoich stronach internetowych lub na profilach w mediach społecznościowych, czyli wszędzie tam, gdzie twórca internetowy prowadzi aktywną działalność.

Zysk generuje się na podstawie prowizji od sprzedaży. Im więcej osób zdecyduje się wykorzystać promowany link, tym więcej zysku można otrzymać.

Korzystne rozwiązanie


Do najważniejszych zalet afiliacji zaliczyć należy przede wszystkim:
    • elastyczność czasu pracy i miejsca, z którego się pracuje,
    • samodzielność decydowania o podejmowanych współpracach,
    • brak sztywnych norm i zasad działania,
    • bezpłatne dołączenie do programu,
    • dowolny czas trwania – samodzielne kontrolowanie, jak długo podejmowana będzie dana współpraca.

Choć marketing afiliacyjny ma wiele zalet, pojawia się też jeden, ale kluczowy problem. Jest to forma pracy, która musi być wykonywana systematycznie. Mimo, że każdy samodzielnie decyduje ile i jak często pracuje, to bez regularności użytkownicy przestają się interesować danym programem, zapominają o nim lub nie wiedzą, że mogą go wykorzystać (jeśli napływ nowych użytkowników jest częsty). Oznacza to, że osoba niezbyt zaangażowana w swoją pracę nie osiągnie oczekiwanych zysków i szybko się zniechęci.

Realne dochody można generować poprzez regularność działań. To bywa problematyczne i niejako przeczy tej elastyczności i swobodzie działania. Niemniej jednak zwykle osoby prowadzące rozbudowane społeczności internetowe (na blogu, Instagramie czy TikToku) to zaangażowani twórcy, którzy regularnie publikują treści na swojej stronie. Tylko w ten sposób mogą oni budować trwałą i zaangażowaną społeczność.

Osoba, która nie ma w sobie regularności i wytrwałości nie będzie w stanie zbudować odpowiedniej grupy odbiorców do tego, aby rozpocząć afiliację. Dla osób z rozbudowanymi kontami problem regularności czy systematyczności nie jest jednak duży.

Najtrudniejszy jest początek


Nie można odnieść sukcesu i dużych zysków na afiliacjach, jeśli nie dysponuje się dobrze działającą bazą użytkowników. To oni stają się automatycznie potencjalnymi klientami. Jeśli wejść na blog czy obserwatorów na kontach w mediach społecznościowych jest niewielu, również z afiliacji nie będzie dużych zysków.

Działanie nie będzie skuteczne, jeśli nie ma odpowiednio rozbudowanej grupy odbiorców, dlatego zanim podejmie się tego rodzaju pracę należy włożyć wysiłek w zbudowanie trwałej i lojalnej grupy odbiorców. Nie musi być ona duża. Powinna być jednak aktywna.

Choć pozornie wydaje się to proste, to właśnie ten element często jest nie do przejścia dla twórców internetowych. Wynika to z faktu, że trudno jest wybić się w tak licznym gronie specjalistów i popularnych kont. Zanim zacznie się zatem myśleć o zarobkach poprzez afiliację, trzeba poświęcić czas na zbudowanie swojej społeczności.

Dla kogo afiliacja będzie najlepsza?


Większość znanych sklepów internetowych czy platform posiada swój program afiliacyjny. Decydując się na współpracę z takim podmiotem należy sprawdzić, czy produkty lub oferowane usługi są dostępne w Polsce. Jeśli nie, ich sprzedaż będzie trudniejsza lub niezbędne będzie pozyskanie zagranicznych obserwatorów, a to bywa trudniejsze.

Niemniej jednak każdy, kto chce promować te usługi może do nich dołączyć. Wystarczy posiadać atrakcyjne konto i zaangażowaną grupę użytkowników, którzy chętnie będą korzystać z poleceń.

Afiliacja to także doskonałe źródło dochodów dla osób posiadających stałą pracę, które traktują działalność w sieci jako zajęcie dodatkowe. Afiliacja jest dobra dla każdego sektora i tematu. Niezależnie od tego, w jakiej branży się działa, można na niej zarobić.

Podsumowanie


Afiliacja jest jednym z wielu możliwych sposób zarabiania, gdy zrzeszasz przy sobie sporą grupę odbiorców. Pamiętaj, tylko żeby sprawdzać produkty, czy usługi, które polecasz. Nie chcesz chyba polecać swoim odbiorcom czegoś, czego nie sprawdziłeś, a jakość tych rzeczy jest wątpliwa. Także to jest moim zdaniem podstawa, zweryfikuj produkt, zanim zaczniesz polecać go innym osobom. Swoje zaufanie budujesz przez długi czas, a polecając produkt złej jakości, możesz je szybko stracić.

Jeżeli nie masz pomysłu jak zacząć budować wokół siebie społeczność, to ze swojej strony polecam zacząć od stworzenia własnego bloga (polecam założyć go na platformie Blog w 5 Minut) – sam również w taki sposób zaczynam swoje nowe przedsięwzięcia. Zacznij od tworzenia na nim wartościowych materiałów, udostępniaj je w różnych miejscach i sam zauważysz, że grono Twoich odbiorców z dnia na dzień się powiększa.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Wprowadzenie Do AIDA. Jak Za Pomocą AIDA Tworzyć Angażujące Treści w Internecie?
Następny artykuł - Wady i Trudności Prowadzenia Sklepów Internetowych
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer