Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

piątek, 19 listopada 2021

Decydując się na pisanie własnego bloga, należy wystrzegać się pomyłek i błędów. Pogrążyły one już wielu początkujących blogerów. W wielu przypadkach był to efekt niedopatrzenia czy niedbałości, ale również braku wiedzy i przygotowania. To w oparciu o nadmierne przekonanie o szybkim sukcesie może prowadzić do upadku. W tym artykule przedstawię 10 największych błędów w szczególności początkujących blogerów, których musisz unikać.

10-najwiekszych-bledow-poczatkujacych-blogerow-ktorych-warto-unikac.jpg


1) Brak pomysłu na treść i tematykę


Pierwszym poważnym błędem popełnianym przez blogerów jest brak pomysłu na treść i tematykę. Choć blogi ogólne również w sieci funkcjonują, to jest ich bardzo dużo, a tym samym trudno jest się wyróżnić. Czytelnik może nie dotrzeć do publikowanych treści, zwłaszcza jeśli nie będą one poświęcone konkretnemu zagadnieniu. Trudniej też w ten sposób formułować grupę docelową. Dlatego też przed publikacją pierwszych wpisów, warto zastanowić się, o czym chce się pisać i do kogo mają być kierowane wpisy. W ten sposób łatwiej jest się stać ekspertem w swojej dziedzinie.


2) Brak systematyczności


Drugi błąd to brak systematyczności. Wiąże się to z sumiennością, cierpliwością, zaangażowaniem oraz oddaniem. Jeśli tych cech u blogera zabraknie, nawet najbardziej chwytliwy temat może nie trafić do czytelników. Ci wymagają bowiem stałej aktywności. Bloger powinien też angażować się w sekcji komentarzy i powinien być widoczny w mediach społecznościowych. Tylko w ten sposób zbuduje społeczność, a to przełoży się na sukces. Dlatego też systematyczność jest w tym przypadku najważniejsza.


3) Niedbałość o styl i język


Trzeci błąd to brak odpowiedniej dbałości o styl oraz o język przygotowywanych postów. Jeśli są one przygotowane w sposób niedbały, z licznymi błędami, wówczas tekst może być odebrany jako brak szacunku do czytelnika. Dodatkowo, jeśli teksty pisane są pod pozycjonowanie, to przy błędach składniowych ich charakter jest bardziej widoczny. To z kolei sprawia, że bloger przestaje być wiarygodny. Popełniane błędy pokazują, że autor nie ma czasu na przygotowanie tekstu, zatem czytelnik nie znajdzie czasu, by go przeczytać.


4) Nie radzenie sobie z krytyką i negatywnymi komentarzami


Kolejny błąd to brak umiejętnego radzenia sobie z krytyką i negatywnymi komentarzami. Przestrzeń internetowa coraz częściej jest miejscem, w którym dominują złe komentarze i agresja werbalna. Tylko jeśli będzie się z tymi zachowaniami umiejętnie obchodzić, we właściwy sposób będzie się na nie reagować, można będzie je zniwelować. Należy jednak mieć świadomość, że niezależnie od tematyki zawsze znajdzie się ktoś w opozycji lub ktoś, kto jest przekonany o swojej wyższości nad innymi.


5) Nie inwestowanie pieniędzy w bloga


Piąty błąd to brak środków potrzebnych do prowadzenia bloga. Wiele osób decyduje się na prowadzenie bloga na darmowych platformach. Nie oferują one jednak atrakcyjnych narzędzi, które pomagają w rozwoju bloga, dlatego decydując się na uruchomienie swojego miejsca w sieci, warto zainwestować środki w platformę (dobrym przykładem może być stworzenie bloga na platformie Blog w 5 Minut), która pozwoli czerpać maksimum korzyści i która będzie oferować najlepsze narzędzia.


6) Zbyt wysokie ambicje


Błąd szósty to posiadanie zbyt wysokich ambicji. Większość osób zakłada blog z myślą o wysokich i łatwych zarobkach oraz dużej liczbie czytelników. Nie osiąga się tego jednak szybko. Wymagana jest systematyczność i przemyślane działanie. Jeśli celem będzie wyłącznie zysk i wysokie statystyki, blog nie będzie funkcjonował we właściwy sposób. Dlatego przed jego uruchomieniem trzeba przewartościować swoje motywacje.


7) Ignorowanie własnych czytelników


Błąd siódmy sprowadza się do ignorowania własnych czytelników. Wielu blogerów swoją aktywność kończy na opublikowaniu wpisu. Jeśli pojawiają się komentarze czy prywatne wiadomości, często są one ignorowane albo zbywane ogólnymi formułkami. Tymczasem to zauważani i doceniani czytelnicy, którzy mają możliwość nawiązywania relacji z autorem bloga, stanowią o sile wpisów.


8) Nieprzemyślane współprace


Następny błąd to częste zamienianie swojego bloga w słup ogłoszeniowy i podejmowanie nieprzemyślanych współprac. W ten sposób traci się wiarygodność u swoich odbiorców. Jeśli reklamy zastąpią prawdziwe i wartościowe treści, użytkownicy odejdą, gdyż blog nie przynosi im żadnych korzyści. Nie każda współpraca zatem jest korzystna i nie zawsze warto ją podejmować. Za każdym razem trzeba to dobrze przemyśleć, a samą reklamę czy produkt dopasować do przygotowywanych treści.


9) Skupianie się tylko na wyglądzie bloga lub tylko na jego treści


Błąd dziewiąty to nadmierne przywiązanie do wyglądu zamiast do treści lub odwrotnie: postawienie wyłącznie na treść, przy braku spójności w zakresie identyfikacji wizualnej. Takie działania sugerują chaos, ale też brak kompetencji czy brak odpowiednich umiejętności, a więc też brak profesjonalizmu. Jeśli blog ma mieć charakter ekspercki, jego wygląd oraz identyfikacja wizualna są bardzo ważne. Dlatego za każdym razem wybierając to, jak blog ma się prezentować czytelnikom, należy sprawdzić, jaki efekt można uzyskać. Ważne jest, aby był on przejrzysty, spójny i estetyczny.


10) Brak newslettera


Ostatni błąd to brak stałego kontaktu z czytelnikami poprzez newsletter. Jest to narzędzie bardzo ważne, a często lekceważone przez blogerów. Przy jego pomocy można zachęcać czytelnika do regularnego zaglądania na blog czy też przekazywać mu dodatkowe treści. Listę tę można później wykorzystać do promowania swoich działań czy sprzedaży produktów. Sama treść newslettera jest również bardzo ważna. Powinna zachęcić do wejścia na stronę, a żeby to ułatwić warto zostawić w niej link lub baner z odnośnikiem do bloga.


Podsumowanie


Tak wygląda lista 10 moim zdaniem największych błędów osób, które zaczynają blogować. Jeżeli popełniasz któryś z tych błędów, to warto to przemyśleć i zmienić. Prowadzenie bloga wbrew pozorom nie jest takie łatwe, ale podejście do tego tematu profesjonalnie może przynieść w przyszłości wiele korzyści.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Własna Firma, Czy Praca Na Etacie? Opis Najważniejszych Wad i Zalet
Następny artykuł - Wady i Zalety Prowadzenia Własnego Bloga Na Darmowym Wordpressie
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer