Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

czwartek, 18 listopada 2021

Im dłużej się pracuje na etacie, tym częściej myśli się o pracy na własny rachunek. Wizja niepracowania na innych, odpowiadania za siebie i tylko przed sobą dla wielu jest kusząca. Przed złożeniem wypowiedzenia warto sprawdzić, czy jest to opłacalne. W tym artykule postaram Ci się przybliżyć wady i zalety pracy na etacie, a także prowadzenia własnej działalności.

wlasna-firma-czy-praca-na-etacie-opis-najwazniejszych-wad-i-zalet.jpg

Etat to stabilizacja


Zatrudnienie na etacie kojarzy się przede wszystkim ze stabilizacją, pewnością i względnym spokojem o wynagrodzenie. Pracownik etatowy powinie mieć pewność, że w terminie otrzyma pensję i niezależnie od wielu czynników będzie ona dostępna w tym samym czasie każdego miesiąca. Jeśli pojawiają się opóźnienia czy trudności, odpowiedzialność ponosi pracodawca i to jego obowiązkiem jest dbanie o to, by pensje osób, które zatrudnia, były wypłacane na czas.

Pracownik na etacie nie musi też przejmować się, czy posiada w danym momencie zlecenia, czy są klienci (jeśli jego praca nie polega na ich pozyskiwaniu), a jedynie musi poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Tak długo, jak wywiązuje się z nich poprawnie, będą zatrudnieni.

Praca na etat to brak zmartwień o przyszłość czy bezrobocie. Jednocześnie, pracownik ze stałą umową i etatem, posiada nie tylko ubezpieczenie i prawo do emerytury, ale również łatwiejszy dostęp do kredytu. Etat zwiększa wiarygodność pracownika, gdyż dla banku jest on wypłacalny przez dłuższy czas, warto też pamiętać, że w wielu bankach posiadając własną firmę można wziąć kredytu dopiero po roku czy dwóch.

Jednak etat to nie tylko zalety. Pracownikowi przysługuje bowiem ustalona liczba wolnych dni oraz obowiązują go zasady ich odbierania. Jest uzależniony nie tylko od pracodawcy, ale również od współpracowników, którzy także chcą mieć wolne (szczególnie jest to problematyczne w okresie wakacyjnym czy w czasie przerw świątecznych).

Zatrudniając się w danej firmie nie zawsze też można mieć wpływ na to, jak dany podmiot się rozwija i jak funkcjonuje, a decyzje często podejmowane są poza pracownikami. Konieczne jest więc dopasowanie się do obowiązujących zasad i reguł ustalonych przez pracodawcę.

Warto też pamiętać, że dzisiejsza sytuacja na rynku pracy nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia dla etatowych pracowników. Wysokie koszty utrzymania, duża konkurencja oraz chęć optymalizowania kosztów powoduje, że etat zamieniany jest na inne formy współpracy, dlatego nie zawsze można mieć pewność, czy praca na etacie zapewni takie samo bezpieczeństwo, jak jeszcze kilka lat temu.

Praca na etacie nie zawsze pozwala też rozwijać się, a w niektórych branżach nie daje większych szans na awans. To przyczynia się do stagnacji i niezadowolenia pracownika, co może przekładać się na jego efektywność i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Taka sytuacja może przyczyniać się do powstawania sytuacji stresowych, napięć, konfliktów, a w konsekwencji również do wypalenia zawodowego. Z tego względu podczas szukania pracy na etat należy znaleźć takie miejsce, które dba o komfort i rozwój pracowników, a także wzbudza zaufanie. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że etat przynosi realne korzyści i jest dobrym rozwiązaniem dla pracownika.

Własna firma to wolność


Coraz częściej, alternatywą dla etatu jest własna działalność gospodarcza. Jej popularność wynika przede wszystkim z poczucia, że prowadzenie swojej firmy zapewnia swobodę, kontrolę nad swoim czasem wolnym oraz samodzielność. Co więcej, jeśli chce się wziąć wolne, nie trzeba prosić o pozwolenie. Samemu też decyduje się o przyjęciu konkretnych zleceń i współpracy z poszczególnymi klientami. Własna firma kojarzy się też z większymi dochodami. Ma się poczucie, że nie pracuje się na kogoś, a cały wypracowany zysk trafia do własnej kieszeni. Wydaje się to mniej frustrujące, niż podejmowanie takiego samego wysiłku za niskie wynagrodzenie. Wszystko to sprawia, że pracownicy decydują się coraz częściej na własną działalność. Nie mają oni jednak świadomości, że nim będzie czerpało się korzyści, najpierw będzie trzeba przejść przez formalności.

Już od samego początku pojawiają się takie przeszkody do rozwiązania, jak:
    • Rozliczenie prowadzonej działalności i księgowość.
    • Konieczność systematycznego odprowadzania składek ZUS i podatków.
    • Walka o klienta.
    • Duża konkurencja.
    • Zdobycie zaufania.
    • Brak zleceń na początku działalności.
    • Niestabilność wpływów.
    • Praca w nienormowanym czasie.

Każdy z tych czynników znacznie utrudnia prowadzenie działalności, a pojawia się za każdym razem, kiedy rozwija się swoją firmę, dlatego nie warto tego robić, nim nie zbuduje się siatki klientów, nie zweryfikuje rynku lub nie zyska się pewności, że dany pomysł się sprawdzi.

Do tego potrzebna jest cierpliwość i zaangażowanie, praca poza wyznaczonymi godzinami i pełne skupienie na rozwoju firmy. Jest to często zdecydowanie bardziej obciążające, niż praca na etat.

Nie daje też oczekiwanej swobody i stabilności finansowej. Początkowo należy przygotować się na generowanie dodatkowych kosztów. Zyski przychodzą później. Warto więc przemyśleć, czy planowana działalność będzie opłacalna.

Podsumowanie


Praca w swojej firmie, choć przynosi wiele profitów, nie jest łatwa. Wymaga wyrzeczeń, zaangażowania oraz czasu i cierpliwości. Początkowo może częściej generować więcej kosztów, niż zysków, a tym samym może zniechęcać. Jednak wytrwałość, upór i pewność siebie pomagają przetrwać trudny czas i osiągnąć dobrą pozycję na rynku.

Ja ze swojej strony polecam spróbować swoich sił w pracy na swoim. Jasne, że niektórym osobom taka forma zarabiania będzie bardziej odpowiadała, innym mniej. Natomiast jeżeli nie spróbujemy, nigdy nie przekonamy się, co jest dla nas lepsze. Zanim podejmiesz tę ważną decyzję i zdecydujesz się przejść na swoje, konieczne jest zweryfikowanie swojego pomysłu na biznes i znalezienie pierwszych klientów. Od tego polecam Ci zacząć.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Kanał YouTube vs Własny Blog – Jaka Droga Jest Lepsza Do Budowania Społeczności w Sieci?
Następny artykuł - 10 Największych Błędów Początkujących Blogerów, Których Warto Unikać
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer