Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

wtorek, 16 listopada 2021
Tagi: Etat

Praca z ciepłych krajów, ucieczka przed zimą czy też komfort i swoboda pracy z własnego mieszkania wzbudza ciekawość oraz zainteresowanie coraz większej grupy osób. Jednak czy zawsze jest odpowiednią formą zatrudnienia? Niekoniecznie, ale o tym w dowiesz się więcej w tym artykule.

plusy-i-minusy-pracy-zdalnej-czy-praca-zdalna-ma-tylko-same-zalety.jpg


Pozytywne aspekty pracy zdalnej


Zaletą pracy zdalnej jest niezależność i swoboda w działaniu. To od pracownika zależy, w jakim czasie pracuje. Dla pracodawcy najczęściej kluczowy jest efekt końcowy. Tak długo, jak efekty są zadowalające, nie interesuje go czas, w którym zlecenie zostało zrealizowane. Identycznie jest z miejscem. Aby pracować zdalnie nie trzeba przebywać w miejscu swojego zamieszkania. Wystarczy być tam, gdzie jest prąd, Internet oraz zasięg. Jeśli z pracownikiem jest stały kontakt, a zlecenia są wysyłane na czas, można swoje obowiązki wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi.

Praca zdalna daje też możliwość planowania swojego czasu wolnego. Jest to komfort, który w tradycyjnej pracy nie zawsze jest dostępny. Pracownik może w wybranym przez siebie momencie nie pracować, może korzystać z czasu dla siebie, jeśli tylko będzie miał pewność, że zdąży wykonać wszystkie powierzone mu zadania. Nie ma problemu z pójściem do lekarza, czy z odebraniem dziecka ze szkoły lub żłobka.

Jeśli pracuje się na swój rachunek, można też dowolnie wybierać zlecenia i ustalać terminy, a tym samym więcej zależy od pracownika. To w dzisiejszych czasach dla wielu osób jest priorytetem.


Ciemna strona pracy zdalnej


Mimo wielu zalet, praca zdalna to także trudności. Warto je poznać, zanim wybierze się tę formę pracy. Najczęściej pojawiającym się problemem w pracy zdalnej jest organizacja czasu pracy. W tym przypadku, to sam pracownik decyduje kiedy i w jakim natężeniu będzie pracował. Jego obowiązkiem jest terminowe wykonywanie zleceń. Jeśli nie posiada odpowiednich predyspozycji i nie będzie wiedział, jak zorganizować swój czas i skupić się na pracy, pojawi się problem. W efekcie czynność która może zająć 1-2 godziny, będzie wykonywana dłużej, a realizacja zlecenia będzie się opóźniać.

Kolejną wadą jest izolacja od innych ludzi. Pracownik zdalny zwykle jest sam ze swoimi obowiązkami. Nie ma możliwości konsultacji, komunikacji lub jest ona utrudniona, a rozmowy poprzez komunikator czy telefon nie zawsze zastępują spotkanie osobiste. Nie ma też tradycyjnej integracji z zespołem, co dla wielu osób może być trudne. W tej sytuacji umiejętność zorganizowania sobie czasu i kontaktu z ludźmi poza miejscem pracy są kluczowe.

Praca zdalna nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdy posiada się dzieci. W takiej sytuacji często obowiązki zawodowe wykonuje się równocześnie z domowymi, a opieka nad dzieckiem może zajmować więcej czasu. Przebywanie w domu to również hałas i szereg rozpraszających bodźców. To sprzyja pomyłkom i opóźnieniom.

Choć można wypracować sobie swój schemat pracy, nie zawsze jest to realne i nie u każdego się sprawdza.


Cechy pracownika zdalnego


Do tego, by podjąć pracę zdalną, nie wystarczy właściwy zawód, narzędzia czy też pomysł na siebie i zdolności organizacyjne. Niezbędne jest posiadanie odpowiednich predyspozycji, umiejętności oraz cech, które ułatwiają codzienne wykonywanie obowiązków. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy przede wszystkim:
    • Zorganizowanie.
    • Systematyczność.
    • Terminowość.
    • Sumienność.
    • Samodzielność.
    • Samokontrolę.
    • Wytrwałość.
    • Cierpliwość.
    • Silną wolę.
    • Chęć samorozwoju
    • Pewność siebie.
    • Kreatywność.
    • Odpowiedzialność.

Każda z tych cech pozwala na poprawne wykonywanie obowiązków, na rzetelne wywiązywanie się z terminów oraz powierzonych zadań. Jeśli pracownik nie będzie umiał zorganizować sobie swojego czasu pracy, jeśli nie będzie systematycznie i terminowo wykonywał zleceń, straci zaufanie pracodawcy. Zdecydowanie trudniej będzie też oddzielić mu czas pracy od czasu wolnego, a brak zdolności organizacji czasu sprawi, że w pracy będzie się spędzało każdą chwilę.

Nieumiejętność utrzymania równowagi w życiu prywatnym i zawodowym może prowadzić do wypalenia zawodowego, a poziom odczuwanego stresu będzie wyższy, niż w przypadku pracy w biurze, dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy posiadane cechy pozwolą na efektywne wykonywanie obowiązków.

Pracownik zdalny powinien też wyróżniać się inteligencją emocjonalną. Zdecydowanie łatwiej będzie się podejmowało współpracę, jeśli osoba taka umie rozpoznawać swoje (i innych) emocje, unika konfrontacji i jest elastyczna. Lepiej też komunikuje się ze współpracownikami, co znacznie poprawia działanie całego zespołu – nawet jeśli osoby te nie widzą się na co dzień w pracy i nie mają okazji na integrację.


Podsumowanie


Praca zdalna, choć posiada liczne zalety, nie dla każdego będzie idealnym rozwiązaniem. Czasem ważny jest bezpośredni kontakt z klientem, ze współpracownikami czy przełożonymi. Nie każdy też jest stworzony do samotnej pracy czy też do samodzielnego organizowania sobie czasu pracy. Niemniej jednak, jeśli ceni się swobodę i niezależność, to praca zdalna jest tym, co warto rozważyć. Oczywiście są zawody, w których praca zdalna sprawdzi się lepiej np. Programowanie, a są też takie, w których praca zdalna nie jest możliwa. Najlepszym sposobem będzie sprawdzenie, czy taka forma pracy sprawdzi się u Ciebie. Próba nic nie kosztuje, a do tradycyjnej pracy zawsze można powrócić.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Wady i Zalety Własnego Bloga – Blog Przepisem Na Sukces, Czy Ciężką Pracą?
Następny artykuł - Kanał YouTube vs Własny Blog – Jaka Droga Jest Lepsza Do Budowania Społeczności w Sieci?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer and Code With Kazik