Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 22 listopada 2021

Dla początkujących autorów bloga ważne jest przede wszystkim miejsce, w którym mogą regularnie publikować swoje treści. Często bez wcześniejszych analiz decydują się na najprostsze i najłatwiej dostępne rozwiązaniem, czyli założenie bloga wordpress na darmowym zewnętrznych serwerze. To jednak nie zawsze jest dobra droga, dlatego wybierając platformę do prowadzenia bloga warto na początku przeanalizować wszystkie jego zalety i wady. Dzięki temu unikniesz późniejszych problemów.

wady-i-zalety-prowadzenia-wlasnego-bloga-na-darmowym-wordpressie.jpg

Miejsce dla nowicjuszy


Blog założony na  wordpressie to przede wszystkim rozwiązanie odpowiednie dla osób, które nie są pewne, czy chcą prowadzić własnego bloga, czy potrafią pisać angażujące treści lub nie wiedzą, czy znajdą w sobie tyle zapału, by przez dłuższy czas przygotowywać teksty. Wbrew pozorom bowiem nie jest to praca łatwa. Wymaga wiele zaangażowania i samodyscypliny. Nie każdy potrafi się na to zdobyć, zwłaszcza gdy korzyści wynikających z prowadzenia bloga jest niewiele, dlatego wybierając bloga na wordpressie otrzymuje się prostą i przyjazną platformę do pisania tekstów. Chcąc prowadzić bardziej sformalizowane działania, które przyniosą w przyszłości określone profity, wymagają bardziej złożonych działań. Nie można zatem cały czas prowadzić bloga w tej formie.

Problemy z Wordpressem


Warto podkreślić, że tworząc teksty na bloga działającego na platformie Wordpress autor utrudnia sobie wyróżnienie się na tle innych, lepiej działających blogerów. Do najczęściej pojawiających się problemów i zaliczyć należy przede wszystkim:
    • płatne usługi dodatkowe,
    • płatny szablon,
    • konieczność uzyskania wsparcia technicznego na wielu etapach działania,
    • przerwy w działaniu, błędy serwera,
    • dużą ilość wtyczek, których funkcjonalność jest do siebie zbliżona, przez co trudno jest wybrać tę odpowiednią dla autora,
    • brak przejrzystości w działaniu i tworzeniu nowych treści.

Każdy z wymienionych problemów wpływa na funkcjonalność całego systemu. Jeśli bloga chce założyć osoba, która wcześniej nie miała żadnych doświadczeń w tej kwestii, dużo trudniej będzie jej odnaleźć się bez odpowiedniego wsparcia technicznego. Oznacza to, że stworzony blog i wskazane funkcje mogą nie być przydatne lub mogą nie spełniać wszystkich potrzeb czy oczekiwań autora, a tym samym trudniej jest stworzyć mu stronę, która przyciągnie uwagę użytkowników. Zdecydowanie trudniej jest się również wyróżnić na tle innych autorów, którzy mają lepiej przygotowane blogi.

Nie wszystko jest możliwe


Tworząc blog na darmowym wordpressie należy liczyć się z ograniczeniami, które mogą utrudnić rozwój miejsca w sieci. Zwykle przy pomocy platformy trudniej jest zbudować swoją markę. Wynika to z faktu, że wiele osób nie ma zaufania do blogów tworzonych na bezpłatnych platformach. Często kojarzą się one z brakiem profesjonalizmu, a przede wszystkim z tym, że praktycznie każdy, bez żadnych ograniczeń może stworzyć swój blog i publikować na nim treści. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak większość osób niezbyt przychylnie patrzy na taką działalność.

Identycznie jest w przypadku reklamodawców, którzy niechętnie powierzają tworzenie treści promocyjnych autorom tworzącym na bezpłatnych platformach. Wpływ na to mają takie czynniki, jak:
    • nietrwałość artykułów – platforma może zakończyć swoją działalność, a tym samym artykuły czy materiały prasowe mogą nie przetrwać,
    • niewielkie zainteresowanie czytelników,
    • brak wystarczającego zaufania do autora,
    • konieczność wyświetlania reklam umieszczanych na platformie,
    • duża konkurencja,
    • brak zróżnicowanych narzędzi pozwalających na efektywną promocję poszczególnych produktów.
 
Wszystko to sprawia, że zakładanie darmowego bloga na wordpressie nie zawsze jest korzystne, zwłaszcza jeśli autorowi zależy na tym, by zbudować swoją markę i autorytet. Jeśli nie zainwestuje się w rozwój bloga, nie stworzy się własnego miejsca w sieci, trudniej będzie wybić się w blogosferze, a tym samym nie zbuduje się odpowiedniego zaufania reklamodawców i nie będzie można generować oczekiwanych zysków, dlatego wybierając platformę, na której tworzony będzie blog, należy zweryfikować, jakie są cele, koncepcja autora oraz ogólna wizja, którą chce się przekazać czytelnikowi.

Jeśli blog nie jest tworzony po to, by generować w przyszłości zyski, można prowadzić go na wordpressie, jednak jeśli chce się stworzyć rozwiązanie, które będzie generować dochody, warto pomyśleć o alternatywie i pamiętać o tym, że jeśli okaże się, że pomysł na bloga był dobry i może generować zysk, będzie trzeba zmienić adres bloga, aby go zoptymalizować, a przenosimy bloga zmniejszą początkowo liczbę jego odbiorców. Tylko w ten sposób będzie można wyróżnić się na tle innych twórców, którzy działają od dłuższego czasu i wypracowali sobie odpowiednią pozycję w środowisku.

Podsumowanie


Prowadzenie bloga na wordpressie jest proste i najlepiej sprawdzi się dla początkujących autorów. Tutaj mogą sprawdzić, czy pisanie jest dla nich i czy potrafią się odnaleźć w blogosferze. Jeśli uda im się stworzyć atrakcyjne dla użytkownika treści, powinni jednak zdecydować się na ich przeniesienie na własną domenę lub na platformę, która oferuje lepsze i bardziej indywidualne rozwiązania, które łatwiej dopasować do własnych potrzeb. Obecnie zdecydowanie warto zastanowić się nad nowoczesną platformą Blog w 5 Minut, który nie ma żadnych z wymienionych w tym artykule wad. Powstał po to, by ułatwiać szczególnie osobom nietechnicznym stworzenie profesjonalnego bloga biznesowego.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - 10 Największych Błędów Początkujących Blogerów, Których Warto Unikać
Następny artykuł - SEO Dla Blogerów. Co Każdy Bloger Powinien Wiedzieć o SEO?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer