Wordpress to jedna z popularniejszych platform pozwalających na darmowe i proste prowadzenie bloga. Jest narzędziem wybieranym przez początkujących, którzy chcą zaistnieć w sieci, jednak specyfika funkcjonowania Wordpressa oraz ograniczona funkcjonalność sprawia, że chcąc prowadzić profesjonalny blog, szybko zauważone zostaną jego braki.
Szablony i unikatowość
Mnogość publikacji internetowych, kolejne blogi na ten sam temat z podobnym pomysłem i tekstami sprawiają, że nowemu użytkownikowi trudno jest się wybić. Musi więc zadbać nie tylko o dobry pomysł, ale przede wszystkim o właściwą oprawę graficzną. Tylko w ten sposób będzie mógł wyróżnić się na tle innych, podobnych do niego autorów.
Zakładając blog na Wordpressie, choć zyskuje się darmowe narzędzie, to jednocześnie otrzymuje się dostęp do podobnych do siebie szablonów. Nie wyróżniają się one niczym wyjątkowym, a ich personalizacja jest znacznie ograniczona. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie posiada wiedzy na temat tego, jak dobrze przygotować bloga. W efekcie większość początkujących autorów decyduje się na skorzystanie z gotowych i darmowych szablonów. Jako, że Wordpress to platforma darmowa (samo oprogramowanie), najwięcej osób z niej korzysta w początkowej fazie swojej przygody z blogami.
Z tego też względu pojawia się wiele podobnych do siebie stron. Czytelnik przeglądając kolejne, podobne blogi, nie zwróci zbyt dużej uwagi na treść, jeśli zostanie zasypany szablonami, które będą mu się kojarzyły ze stroną, którą już zna, dlatego Wordpress, choć ułatwia założenie bloga, to nie pozwala na unikatowość i realne wyróżnienie się spośród wielu podobnych stron (chyba, że stworzysz lub zakupisz nowy szablon).
Brak kreatywności i zaangażowania
Posiadanie bloga na Wordpressie może być dla czytelników jasnym przekazem, że autor nie jest pewien swoich treści, nie chce inwestować i się rozwijać. Obecnie większość czytelników ma świadomość, że osoby, które tworzą poważne i wiarygodne treści, dysponują wysokiej jakości blogiem, który jest estetycznie i profesjonalnie wykonany. W ten sposób buduje się zaufanie i tworzy się przekonanie, że udostępniane treści mają wyższą wartość merytoryczną.
Jednocześnie fakt, że autor zdecydował się zainwestować nie tylko swój czas, ale również środki pokazuje, że angażuje się w pełni w ten projekt. Nie zawsze oczywiście musi być to prawdą, jednak Wordpress, na tle innych platform nie pokazuje się jako w pełni profesjonalne narzędzie, z którego korzystają najlepsi autorzy. Tutaj duże znaczenie ma pierwsze wrażenie, jakie robi się na czytelnikach, dlatego Wordpress nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli chce się stworzyć profesjonalny wizerunek.
Wady Wordpressa
Choć w teorii obsługa Wordpressa i uruchomienie bloga wydaje się proste, to nie dla każdego jest to proces łatwy. Wordpress posiada wiele rozwiązań, z których początkujący bloger nie potrafi korzystać. Można do nich zaliczyć między innymi:
• Mnogość wtyczek i ich zróżnicowana funkcjonalność.
• Brak intuicyjnego tworzenia bloga.
• Brak dobrego przewodnika ułatwiającego proces uruchomienia i prowadzenia bloga.
• Nadmiar wtyczek to otwarte drzwi dla hakerów.
• Brak spójności.
Przede wszystkim Wordpress i wszystkie udostępnione przez niego wtyczki rozpraszają uwagę użytkownika i bardzo spowalniają ładowanie się strony. Chcąc stworzyć jak najlepsze rozwiązanie użytkownik koncentruje się na wyborze najlepszych wtyczek, poznaje ich funkcjonalność, jednak zapomina o meritum, czyli o przygotowaniu treści. Jednocześnie wiele z dostępnych rozwiązań jest do siebie bardzo podobnych, przez co trudno jest wybrać takie opcje, które będą faktycznie przydatne i będą dobrze służyć autorowi.
Z czasem może też okazać się, że wybrane wtyczki nie tylko nie pomagają, ale również utrudniają poprawne korzystanie z bloga. To może zniechęcić użytkownika do korzystania z platformy, a tym samym zniechęci autora do pisania. Wydaje się, że to właśnie dlatego tak wiele blogów, które są uruchamiane na Wordpressie, zostają zapomnianych po kilku miesiącach.
Brak czytelności i nadmiarowość
Wordpress zapewnia dostęp do wielu szablonów, funkcji i możliwości, jednak jeśli korzystać z niego zaczyna osoba, która nigdy nie prowadziła bloga, bardzo trudno jest jej się odnaleźć. Brak czytelności i nadmiarowość funkcji czy wtyczek sprawia, że praktycznie niemożliwym jest stworzenie narzędzia atrakcyjnego i zapewniającego optymalny komfort użytkowania.
Podsumowanie
Początkujący autorzy bloga często decydują się na stworzenie jego pierwotnej wersji na Wordpressie. W ten sposób chcą spróbować swoich sił i określić, czy temat, który wybrali jest dla nich odpowiedni. Wordpress nie daje jednak takich samych możliwości, jak inne platformy, dlatego przed uruchomieniem bloga warto sprawdzić, czy faktycznie znajdzie się tutaj wszystko, co jest potrzebne do tego, by spełnić się jako autor poczytnego bloga.
Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma tematu, który byłby poruszany na wielu blogach, żeby osiągnąć sukces trzeba być unikatowym. Nie da się tego osiągnąć, jeśli z założenia będzie się korzystało z narzędzia, które sprawi, że blog będzie wyglądał jak setki, albo i tysiące innych.
Jeżeli będziesz chciał założyć własnego bloga, to rozważ aplikację Blog w 5 Minut. Jest to aplikacja, w której stworzysz własnego profesjonalnego bloga w mniej niż 5 minut i to bez wiedzy technicznej. Każdy użytkownik może otrzymać szablon dostosowany pod swoje wymagania. Więcej informacji – tutaj.