Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

czwartek, 9 grudnia 2021

Sen jest jedną z podstawowych czynności, która potrzebna jest do regeneracji organizmu. Tylko regularny i zdrowy sen pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu umysłu. Im mniejsze jest zmęczenie, tym efektywniej się działa. Dla przedsiębiorcy jest to szczególnie ważne, a to on najczęściej sen lekceważy.

ile-godzin-powinien-spac-produktywny-przedsiebiorca-dlaczego-sen-jest-az-tak-wazny-dla-kazdego-przedsiebiorcy.jpg

Sen = regeneracja


Bez względu na wykonywany zawód, tryb życia, wiek i płeć – każdy potrzebuje snu. Wpływa on na kondycję organizmu, zapewnia odpowiednią regenerację i poprawne funkcjonowanie każdego układu znajdującego się w ciele człowieka.

Wpływa też na właściwe działanie gospodarki hormonalnej i energetycznej, poprawia stan skóry. Tylko dobrej jakości sen, który trwa nieprzerwanie przez 6-8 godzin pomaga usprawnić pracę mózgu i zapewnia właściwe warunki do jego funkcjonowania.

Nie każdy sen jest tak samo wartościowy, a nadmiar snu może być tak samo szkodliwy dla organizmu, jak jego brak, dlatego powinno się przestrzegać zaleceń, ale też słuchać swojego organizmu. Jeśli będzie się obserwowało jego zachowania, będzie się wiedziało, jaka dawka snu jest potrzebna oraz kiedy najlepiej się funkcjonuje.

Trzeba się skupić na sobie, a nie na ilości obowiązków do wykonania. Wówczas sen będzie służył regeneracji.

Dlaczego przedsiębiorca nie śpi?


W przypadku przedsiębiorców sen nie zawsze jest łatwy. Do tego, aby zasnąć potrzebny jest spokój, wyciszenie i uwolnienie się od natłoku myśli czy obowiązków. Tylko spokojna głowa daje możliwość zaśnięcia, natomiast w życiu przedsiębiorcy o spokój jest najtrudniej.

Prowadzenie własnej działalności to ciągły stres, obciążenie psychiczne i fizyczne, a także wysokie poczucie odpowiedzialności za siebie, za swoich bliskich (jeśli musi utrzymać rodzinę) oraz za swoich pracowników. Im większa jest firma lub trudniejsza branża, tym poziom odczuwanego stresu jest wyższy.

Problemy z regularnym i nieprzerwanym snem pojawiają się też wówczas, gdy przedsiębiorca ma za dużo zleceń i nie potrafi (lub nie chce) zrezygnować z pracy na rzecz odpoczynku i regeneracji. Natłok obowiązków powoduje, że trudno jest się wyłączyć z trybu pracowniczego również w nocy. Ciągle bowiem myśli się o niedokończonych sprawach, o naglących zamówieniach czy o bieżących problemach. Wszystko to wpływa na jakość snu lub całkowicie go zaburza.

Dlatego też tak ważna jest higiena pracy i podział doby na pracę zawodową, na życie osobiste oraz na regenerację. Choć bywa to bardzo trudne (zwłaszcza w początkowych etapach rozwijania swojej działalności), jest to podstawa do tego, by osiągnąć sukces, który nie będzie okupiony własnym zdrowiem.

Brak snu jest groźny dla życia


Choć coraz więcej osób ma świadomość, jak ważny jest sen dla zdrowia i życia, to nadal nie każdy ma świadomość, że brak snu zagraża wręcz zdrowiu i życiu. Organizm w nocy się regeneruje, odpoczywa, może się wyciszyć i odzyskać równowagę po intensywnym dniu.

Im więcej obciążeń psychicznych i fizycznych pojawia się w ciągu dnia, tym bardziej zdrowy i nieprzerwany sen jest ważny. Bez względu na profil prowadzonych działań i to, jak dużo pracy ma się każdego dnia, warto zadbać o to, by spać 6-8 godzin.

Jeśli snu będzie za mało, organizm nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować i będzie doświadczać przykrych dolegliwości. Można do nich zaliczyć m.in.:
    • zmęczenie,
    • bóle głowy,
    • rozdrażnienie,
    • senność albo przysypianie w ciągu dnia,
    • osłabioną koncentrację,
    • płytki sen, częste wybudzanie się,
    • osłabienie organizmu.

Choć pozornie są to niewielkie trudności, to ich chroniczność sprawia, że są one uciążliwe dla przedsiębiorcy. Każdy z tych objawów, niezależnie od tego, czy występuje samodzielnie czy też jest ich więcej, przeszkadza w poprawnym wykonywaniu obowiązków, utrudnia logiczne myślenie i sprawia, że trudno jest o przejrzystość myślenia.

Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, jakość pracy przedsiębiorcy będzie również znacznie mniejsza. W efekcie przedsiębiorca musi pracować więcej, by wykonać te same obowiązki.

Co więcej chroniczność pozornie błahych objawów przyczynia się do rozwoju poważniejszych schorzeń, dlatego wielu przedsiębiorców zmaga się z takich schorzeniami, jak: nadwaga, otyłość, cukrzyca, choroby układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego, nowotwory czy spadek libido.

Jeśli obciążenie stresem czy poziom odczuwanej presji jest zbyt wysoki, mogą rozwinąć się również choroby psychiczne, w tym m.in. depresja, dlatego też ważne jest zadbanie o jakość i komfort snu.

Podsumowanie


Prowadząc własną działalność cała uwaga i zaangażowanie koncentruje się na jej rozwoju. Z czasem zajmuje ona coraz więcej czasu i pochłania coraz więcej energii. W efekcie przedsiębiorcy rozwijają się w przekonaniu, że sen jest stratą czasu i luksusem, na który nie mogą sobie pozwolić.

Tymczasem organizm bez snu stopniowo się wyniszcza, a wypalenie które temu towarzyszy rzutuje nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również na relacje z innymi i na jakość prowadzonego biznesu, dlatego bez względu na to, jak bardzo napięty jest grafik, zawsze trzeba znaleźć czas na sen. Bez niego firma nie osiągnie sukcesu.

Sam rozwijając swoją pierwszą firmę, pracowałem jeszcze na etacie jako programista i tego snu zawsze było mało. Po czasie odkryłem skutki uboczne takiego trybu życia, do którego już więcej nie planuję powrócić.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Dlaczego Warto Prowadzić Biznes Online? Główne Zalety Biznesu Online
Następny artykuł - Kilka Dobrych Pomysłów Na Biznes Dla Młodych i Ambitnych Osób
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer and Code With Kazik