Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

środa, 8 grudnia 2021

Dominuje przekonanie, że jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz. Choć teza ta wydaje się postawiona nieco na wyrost, to w rzeczywistości coraz więcej osób podczas poszukiwań produktów i usług zagląda do Internetu. Najpewniej tam też wybierze usługodawcę czy sprzedawcę dopasowanego do jego potrzeb.

dlaczego-warto-prowadzic-biznes-online-glowne-zalety-biznesu-online.jpg

Kilka wad, więcej korzyści


Prowadzenie biznesu online ma jedną kluczową wadę. Uniemożliwia bezpośrednie spotkania z potencjalnym klientem, ze współpracownikami czy kontrahentami (przynajmniej na wstępnym etapie). Oznacza to, że trudniej jest się porozumieć w niektórych kwestiach, trudniej jest odczytać intencje czy postawy rozmówców.

Zdecydowanie trudniej też wywierać wpływ na potencjalnym kliencie. W rozmowie bezpośredniej jest on bowiem skoncentrowany wyłącznie na jednej czynności, w rozmowie przez komunikator, może wystąpić wiele bodźców, które będą rozpraszać.

Dotyczy to również współpracowników, którzy pracują z domu (czy z innego miejsca na świecie) nie będą w pełni skoncentrowani na pracy. Można jedna wypracować mechanizmy, które zniwelują negatywne skutki braku bezpośredniego kontaktu.

Należy liczyć się także z występującymi problemami technicznymi (problemy z Internetem, awaryjność sprzętu, brak zasięgu, itp.). To utrudnia i spowalnia pracę.

Zalety biznesu online


Poza tymi uciążliwościami prowadzenie biznesu online to wygoda i komfort. Wynika to przede wszystkim z takich czynników, jak:
    • możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi,
    • łączenie pracy z podróżowaniem,
    • praca w dowolnych godzinach, większy wpływ na grafik,
    • brak bezpośredniego kontaktu z pracodawcą, klientem czy z kontrahentami – możliwość kontrolowania intensywności tego kontaktu,
    • szeroki dostęp do potencjalnych klientów – mogą to być osoby nie tylko z okolicy, ale też z całego kraju, a nawet ze świata – jedynym ograniczeniem jest brak znajomości języka i duża konkurencja,
    • niższe koszty prowadzonych działalności,
    • różne możliwości promowania usług – również bezpłatne lub wyróżniające się niższymi kosztami, niż tradycyjne działania promocyjne.

Wymienione powyżej aspekty związane z prowadzeniem biznesu online sprawiają, że uruchomić swoją firmę może praktycznie każdy.

Jeśli tylko posiada się dobry pomysł i wie, w jaki sposób efektywnie promować swoje działania w Internecie, może osiągnąć sukces, dlatego Internet wydaje się dobrym miejscem na próbę i dla osób, które nie dysponują odpowiednimi środkami na to, by otworzyć swój sklep czy biuro. W Internecie jest łatwiej.

Klient ceni wygodę


Firma działająca w Internecie to również wygoda dla klienta. Dzięki temu, że firma ma swoją stronę internetową, działa online, może on nie tylko się z nią lepiej zapoznać, ale też porozmawiać ze specjalistą, a następnie zakupić dany produkt czy usługę.

Fakt, że nie musi wychodzić z domu, spotykać się z konsultantami czy doradcami, a przede wszystkim to, że może dokonać zakupu w dowolnym czasie, sprawia że firma online jest dla niego bardziej atrakcyjna, niż ten sam podmiot, który prowadzi swoją działalność wyłącznie poza Internetem.

Pandemia


Najlepszym dowodem na to, że biznes online jest bardziej opłacalny jest pandemia koronawirusa. Kolejne obostrzenia i lockdown mocno zachwiały rynkiem usługowym oraz handlem. Odczuli to przede wszystkim restauratorzy, sprzedawcy (innych sektorów niż spożywczy), szkoleniowcy czy też właściciele siłowni i salonów fryzjerskich lub kosmetycznych.

O ile nie każde działania można przenieść do sieci, tak okazało się, że handel czy sektor szkoleniowy może doskonale rozwijać się w sieci i te podmioty, które właśnie w sieci prowadzą swoją działalność nie tylko nie straciły na pandemii, ale (zwłaszcza sprzedawcy), odnotowali duży wzrost.

Na pandemii zyskały bowiem te osoby, które prowadziły sklepy internetowe i posiadały strony internetowe, z których klienci mogli zamawiać produkty do domu. Brak możliwości wyjścia na zakupy czy konieczność spędzania czasu w domu sprawiły, że zmieniły się zwyczaje zakupowe i nawyki klientów.

Zakupy online są wygodniejsze niż tradycyjne, a szkolenia czy wykłady realizowane w formie zdalnej są równie skuteczne, co tradycyjne. W sieci nie obowiązywały obostrzenia, nie generowało się też dodatkowych kosztów (najem sali czy sklepu, zatrudnienie sprzedawców, catering, dojazdy, noclegi, itp.).

Dzięki temu osoby działające w sieci nie odczuły negatywnych skutków zamrożenia gospodarki. Brak pewności, że zdarzenie takie się już nie powtórzy sprawia, że zdecydowanie lepiej jest działać w Internecie.

Jak zacząć z biznesem online?


Jeżeli chciałbyś zacząć zarabiać online, to warto zacząć od budowania swojej społeczności. Niewątpliwie na początek warto założyć swojego bloga biznesowego, dzięki któremu nie dość, że zbudujesz wokół siebie społeczność ludzi, którzy mają podobne zainteresowanie, czy hobby do Ciebie, to przede wszystkim zbudujesz markę eksperta w danej dziedzinie i zaufanie do Twojej osoby.

Dzięki temu, jeżeli w przyszłości zbudujesz jakiś wartościowy, dobrej jakości produkt, czy usługę, to od razu będziesz miał pierwszych potencjalnych klientów – czytelników Twojego bloga. Ja zawsze każdy z moich biznesów zaczynałem od własnego bloga. Możesz tutaj rozważyć założenie bloga  na platformie – Blog w 5 minut (gdzie zbudujesz profesjonalnego bloga bez żadnej wiedzy technicznej).

Podsumowanie


Niezależnie od prowadzonej działalności, bez względu na to, na jakich klientów jest się nastawionych, obecność w sieci jest dziś obowiązkowa. Nie wystarczy już jednak strona internetowa. Warto prowadzić też media społecznościowe i przy ich pomocy zachęcać potencjalnych klientów do korzystania z usług czy zakupów. Mimo pewnych wad, prowadzenie biznesu online jest łatwiejsze, wygodniejsze i tańsze.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Kiedy Jest Odpowiedni Czas, By Odejść z Etatu Na Swoje?
Następny artykuł - Ile Godzin Powinien Spać Produktywny Przedsiębiorca? Dlaczego Sen Jest Aż Tak Ważny Dla Każdego Przedsiębiorcy?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer