Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Edukacja to zawsze dobry pomysł i doskonała inwestycja. Nie zawsze jednak jest na to czas. Kursy czy szkolenia wiążą się często z dojazdami, a na to nie każdy może sobie pozwolić, jednak na rynku coraz częściej dostępne są kursy online. Dzięki nim zwiększanie swoich kompetencji nie jest tak wymagające.

szkolenie-online-a-wlasny-rozwoj-czy-warto-obecnie-kupowac-kursy-online.jpg

Rodzaje kursów online


Rynek szkoleń i kursów online systematycznie się rozwija. Obecnie dostępne szkolenia obejmują zarówno dziedziny zawodowe, rozwijające kompetencje miękkie czy zainteresowania. W zależności od potrzeb można zdecydować, jakie umiejętności będą rozwijane w czasie szkoleń.

Kolejna kategoria to szkolenia, które kończą się egzaminem weryfikującym wiedzę. Najczęściej dotyczy to szkoleń, które pozwalają na uzyskanie specyficznych kompetencji zawodowych. Te muszą być odpowiednio zweryfikowane, by osoba kończąca kurs prezentowała odpowiedni poziom. Im ważniejszy jest kurs, tym egzamin jest trudniejszy lub wymagania do jego ukończenia bardziej złożone. Uzyskany w ten sposób certyfikat czy dyplom ma duże znaczenie przy awansie lub przy zmianie pracy. Część kursów online kończy się potwierdzeniem uczestnictwa.

Dodatkowo, kursy online mogą być prowadzone w dwóch formach. Pierwsza forma to kursy online nagrane, które można odtworzyć w dowolnym momencie. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, kiedy kurs zostanie zrealizowany. Uczestnik samodzielnie odsłuchuje kolejnych wykładów, a po jego zakończeniu otrzymuje stosowne potwierdzenie.

Drugi rodzaj kursów to takie, które odbywają się w trybie rzeczywistym. W tym przypadku uczestnik musi zalogować się na platformie udostępnianej kursantom. Szkolenie jest przeprowadzone w tym samym czasie dla wszystkich.

Na tego rodzaju szkoleniach można przeprowadzić też zajęcia praktyczne, ćwiczenia lub inne zadania, które uczestnik musi zrealizować, by zaliczyć kurs online. Ten typ kursów nie jest zbyt elastyczny, jednak najczęściej to właśnie tego rodzaju kursy online dają największe kompetencje lub są zakończone certyfikatem.

Zalety kursów online


Do najważniejszych zalet kursów online zaliczyć należy:
    • elastyczność, jeśli chodzi o czas i miejsce, kiedy kurs będzie realizowany,
    • swobodę w decydowaniu (można przejść go od razu w całości lub zdecydować się na realizowanie go etapami lub lekcjami),
    • możliwość edukacji z domu,
    • uznawane certyfikaty i zaświadczenia,
    • atrakcyjne ceny,
    • brak dojazdów i noclegów.

Jak wynika z powyższego zestawienia, kursy online są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na edukację w trybie stacjonarnym, nie są w stanie wziąć wolnego w pracy lub mają inne obowiązki.

Dzięki temu, że kurs realizowany jest online, można go przejść w dowolnym momencie, w dowolnym czasie i miejscu, dlatego bez problemu można go realizować w weekendy, w nocy lub na wyjazdach.

Dzięki niskim kosztom tworzenia kursów online ich cena jest często o wiele niższa, niż w przypadku, gdy kurs odbywałby się w warunkach stacjonarnych. Tutaj wystarczy zapłacić wyłącznie za czas szkoleniowca oraz za samo nagranie i koszty jego udostępnienia.

Przy szkoleniach stacjonarnych często trzeba wynająć salę, miejsca noclegowe i opłacić dojazd szkoleniowca, bufet i materiały. Forma online jest zatem korzystniejsza cenowo, a przez to bardziej dostępna dla wszystkich. Nawet, jeśli dysponuje się ograniczonymi środkami finansowymi.

Dla kogo przeznaczone są kursy?


Katalog kursów online jest bardzo szeroki. Obecnie dostępne są szkolenia z każdej dziedziny, niezależnie od tego, jak bardzo specjalistyczna ona będzie. Zwykle są to jednak szkolenia o charakterze teoretycznym, dlatego nie w każdej dziedzinie dostępność kursów będzie taka sama.

Warto szukać ich na specjalistycznych stronach oferujących szkolenia z różnych obszarów wiedzy lub na portalach branżowych, w których ogłaszać się mogą firmy oferujące szkolenia z różnych dziedzin. W ten sposób można znaleźć kurs dopasowany do indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań.

Kursy online mogą robić zarówno osoby bez doświadczenia, które dopiero gromadzą wiedzę z danej dziedziny, ale również specjaliści, którzy potrzebują podniesienia swoich kompetencji. Niezależnie od poziomu wiedzy i posiadanego doświadczenia można nieustannie się kształcić. Kursy online mogą być realizowane przez osoby, które chcą się przebranżowić lub zyskać nowe kompetencje lub umiejętności.

Podsumowanie


Choć wiele osób nadal uważa, że kursy online nie mają takiej samej wartości i nie powinno się w nie inwestować, obecna specyfika rynku znacznie zmieniła zarówno jakość, jak i sposób przeprowadzania takich kursów. Dostępne są kursy nie tylko lokalne, ale i międzynarodowe, które dotychczas były bardzo kosztowne. Kurs online jest zatem szansą na pozyskanie wiedzy, która wcześniej była niedostępna.

Dołączając do kursów online przede wszystkim pamiętaj też o tym, aby praktykować nowo poznaną wiedzę. Jeżeli będzie polegał tylko na samej teorii, to nie przyniesie to zamierzonych efektów.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Czy Powinieneś Mieć Własnego Bloga? Czy Blog Sprawdzi Się w Każdej Dziedzinie?
Następny artykuł - Czy Warto Wyświetlać Reklamy Na Swoim Blogu? Jak Robić To Dobrze?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer