Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

piątek, 5 listopada 2021

Popularność blogów i sława, jaka idzie w parze z tworzeniem poczytnych blogów sprawia, że coraz więcej osób chce mieć swoje miejsce w sieci, przy pomocy którego zyska popularność. Większość początkujących twórców nie ma jednak odpowiednich środków (ani wiedzy), by uruchomić własny blog. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się bezpłatne platformy, jednak nie zawsze prowadzenie bloga za ich pośrednictwem jest korzystne dla autora.

dlaczego-tworzenie-wlasnego-bloga-na-bezplatnych-platformach-jest-zle.jpg


Brak własności i wyróżników w treści i designie


Wydaje mi się, że największa wada, to fakt, że tworząc bloga na bezpłatnych platformach użytkownik nie jest właścicielem swoich treści. Ich właściciele w momencie publikacji staje się sama platforma, która w każdej chwili może np. przestać istnieć pozbawiając nas nie tylko wyrobionej już marki (związanej z nazwą domeny czy adresem strony), ale w skrajnych przypadkach może nas pozbawić nawet samych tekstów. Wówczas znikną wszystkie Twoje artykuły i cały wysiłek, który włożyłeś w ich napisanie, pójdzie na marne.

Tworząc blog dąży się najczęściej do tego, aby zbudować swoją markę i skupić dookoła siebie jak najwięcej odbiorców. Jednym z narzędzi, które pozwalają na budowanie swojego wizerunku w blogosferze jest stworzenie chwytliwej i wyróżniającej się nazwy oraz designu strony.

Przypisuje się je do bloga, a następnie, poprzez publikowane treści, stara się ją wypromować. Im więcej czytelników będzie ją kojarzyć, tym łatwiej będzie zachęcić ich do powrotu na stronę i przyciągnąć nowych użytkowników.  Choć najczęściej są to rozwiązania płatne, to inwestycja ta w przyszłości może przynieść wiele korzyści (również finansowych, jeśli blog będzie dobrze prowadzony).

Korzystając z darmowych platform, nawet oferujących dużą ilość szablonów, szata graficzna Twojego bloga, rozmieszczenie menu itd. zawsze będą oparte na szablonie wykorzystywanym również przez innych użytkowników. Nie tylko więc możemy stracić pełną kontrolę nad swoimi treściami, ale też nie będziemy mieli narzędzi do wyróżnienia się spośród innych blogerów.

Reklamy i brak reklam


Tworząc blog na bezpłatnej platformie często jest się skazanym na reklamy, które wyświetlane są niezależnie od tego, czy autor bloga chce je widzieć, czy też nie. Im jest ich więcej, tym bardziej mogą zniechęcać czytelnika do przeglądania kolejnych wpisów. Choć nie zawsze są nachalne, nie wpływają korzystnie na wizerunek blogera. Co więcej, alternatywą dla takich blogów są te, które tworzone są w inny sposób, a liczba irytujących reklam jest zdecydowanie mniejsza. Tym bardziej, że na własnym blogu to autor decyduje, jakie treści będzie widział jego czytelnik. Dotyczy to również przekazów reklamowych. Bezpłatne platformy takiego wyboru nie dają.

Jako, że blog jest coraz częściej miejscem, w którym autor może zarabiać na swojej twórczości, warto mieć świadomość, że bezpłatne platformy zniechęcają potencjalnych reklamodawców. Zamiast początkującego blogera, który nie inwestuje w swój rozwój, wolą wybrać kogoś, kto ma swoją domenę i wie, jak wykorzystać potencjał czytelników. Oznacza to, że mimo angażujących i ciekawych treści, może stracić propozycje współpracy, które dla blogów prowadzonych na bezpłatnych platformach są mocno ograniczone, dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej tego, gdzie publikować swoje treści, warto zastanowić się, jaki jest cel bloga i co chce się za jego pośrednictwem osiągnąć.

Nieprofesjonalny wizerunek


Wydaje się, że jedną z ważniejszych wad bezpłatnych platform, z której nie każdy zdaje sobie sprawę, jest tworzenie nieprofesjonalnego wizerunku. Jest to problem, który nie pojawia się na początku prowadzenia bloga, ale narasta wraz z rozwojem jego działalności. Autor publikujący coraz bardziej atrakcyjne treści, przekazujący wiedzę, może stać się autorytetem jedynie wtedy, kiedy jego wizerunek jest spójny. Dla wielu użytkowników Internetu bezpłatne platformy to miejsca, w których praktycznie każdy, bez żadnych ograniczeń i na dowolny temat może tworzyć. Założenie bloga zajmuje kilka minut i nie wymaga ani nakładów finansowych, ani większego zaangażowania. Dlatego i do publikowanych w ten sposób treści nie zawsze odbiorcy należycie się przykładają.

Natomiast jeśli blog tworzony jest na platformie płatnej lub wykorzystuje się własne miejsce w sieci (które również trzeba opłacić, stworzyć swój projekt, itp.) buduje się w czytelniku przekonanie, że autor nie tylko jest ekspertem, ale przede wszystkim poważnie myśli o swojej działalności. Nie traktuje tego wyłącznie jak rozrywki, ale z należytą starannością opracowuje kolejne publikacje.

Oczywiście jest to tylko ogólne założenie i nie zawsze autor płacący za swój blog musi dostarczać wysokiej jakości treści, jednak konieczność regulowania płatności motywuje do tego, by zyskać coś więcej na blogu, a więc przygotowywane treści będą stanowiły element generujący ruch na stronie i zachęcający coraz większe grono odbiorców do pozostania na niej.


Podsumowanie


Wskazane problemy pokazują, że decydując się na tworzenie własnego bloga warto stworzyć własną domenę i zaprojektować blog zgodnie ze swoimi potrzebami. W ten sposób zyskuje się pewność, że publikowane treści nie znikną, gdy właściciel platformy zdecyduje o jej zamknięciu. Im więcej pracy się wkłada w prowadzenie bloga, im poważniejszą przyszłość się z nim wiąże, tym lepiej jest wybrać miejsce, którego działanie nie jest uzależnione od osób trzecich.

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób stworzyć bloga lub może nie masz wiedzy technicznej i nie wiesz jak podejść do tego tematu, to rozważ założenie bloga na platformie Blog w 5 Minut. Jest to profesjonalna platforma, na której stworzenie bloga jest bardzo proste i co ważne masz pełną kontrolę nad swoim blogiem i przede wszystkim możliwość używania własnej domeny.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - 10 Powodów Dlaczego Warto Tworzyć Własnego Bloga?
Następny artykuł - Co To Jest Newsletter? Dlaczego Każdy Przedsiębiorca Powinien Tworzyć Listę Mailingową?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer