Blog jest postrzegany jako narzędzie, dzięki któremu można zyskać popularność i pieniądze. Coraz więcej autorów jest rozpoznawanych, a profity z prowadzonej działalności zachęcają do podjęcia próby wybicia się w internetowym świecie. Zwykle jest to ciężka i wymagająca praca, a korzyści bywają odroczone w czasie. W tym artykule postaram się przybliżyć Ci ten temat. Przedstawię Ci najważniejsze moim zdaniem wady i zalety prowadzenia własnego bloga.
Bloga warto pisać
Blog to miejsce, w którym można prezentować swoją twórczość, poglądy czy opinie. Przy pomocy kolejnych wpisów kreuje się rzeczywistość, a z czasem oddziałuje się na postawy przyjmowane przez czytelników. Im większy jest zasięg twórcy, im bardziej aktywną posiada się społeczność, tym większe szanse, że jego zdanie zostanie usłyszane. To daje duże możliwości rozwoju dla wszystkich tych, którzy chcą pisać, a nie potrafią zdobyć pracy w mediach. W ten sposób buduje się doświadczenie. Jeśli treści są ciekawe i lubiane przez czytelników, buduje się swoją markę i popularność.
Za tym z kolei idą zyski. Poza pisaniem tekstów reklamowych można również stać się autorem książek, poradników czy szkoleń, można publikować w prasie lub stać się osobą medialną. To właśnie ten aspekt działania w blogosferze wzbudza największe zainteresowanie i jest motywacją do działania.
Zaletą bloga jest również możliwość sprzedawania za jego pośrednictwem swoich produktów czy usług. Coraz częściej blogi zakładane są przez specjalistów z danej dziedziny. W ten sposób docierają oni do kolejnych odbiorców i zachęcają ich do zakupu oferowanych produktów. Najczęściej są to książki i różnego rodzaju publikacje, gadżety i usługi. Jest to zwykle uzależnione od profilu prowadzonej działalności blogowej i od tego, czego czytelnik może oczekiwać i czym byłby zainteresowany.
Blog to również doskonałe narzędzie komunikacyjne dla firm. Budując relację z czytelnikiem wzbudza się jego zaufanie, a to z kolei jest podstawą lojalności. Poprzez wpisy firma tworzy więź, która procentuje przy sprzedaży lub przy angażowaniu odbiorców w różnego rodzaju akcje promocyjne. W ten sposób pokazuje się też potencjalnemu klientowi, że dany podmiot nie koncentruje się wyłącznie na zyskach, ale prowadzi również działalność edukacyjną czy rozrywkową. Przekazuje więc odbiorcy coś więcej, niż sam produkt. Przy pomocy bloga można pokazać troskę, zaangażowanie oraz otwartość marki. Pokazuje to też, jak firma działa "od kuchni" i co jest dla niej najważniejsze. W dzisiejszych czasach, takie wartości są bardzo istotne dla świadomego konsumenta.
Więcej problemów, niż może się wydawać
Poza licznymi zaletami, blog posiada też kilka wad. Nie każda jest oczywista, a nowy autor nie zawsze ma świadomość, z czym będzie musiał się zmierzyć decydując się na stworzenie swojej przestrzeni w sieci.
Przede wszystkim problemem jest konkurencja. Jako, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie bloga, trudno jest znaleźć temat, który nie został już opisany lub pomysł, który nie był zrealizowany. Wyróżnić się (a przy okazji również wybić) jest bardzo trudno i nie zawsze jest to możliwe. Czas ten jest zdecydowanie dłuższy niż wtedy, kiedy blogi dopiero się rozwijały i były nowością. Autorzy działający w blogosferze od początku jej istnienie mają ułatwione zadanie, gdyż już mają grono stałych czytelników i czerpią z tego profity.
Nowym jest trudniej, choć oczywiście nadal jest to możliwe. Trzeba jednak wykazać się cierpliwością i nie zrażać się brakiem natychmiastowego sukcesu. Popularność czy stałe grono czytelników może przyjść po paru tygodniach, miesiącach lub latach. Nie każdy jest wystarczająco wytrwały, by tego doczekać.
Wadą bloga może być także jego czytelnik. Choć to on buduje popularność i to dla niego się tworzy, to on decyduje o tym, co jest wartościowe i co zyska popularność. On też decyduje o tym, kto zostanie skrytykowany i jak zostaną odebrane poglądy czy informacje przekazywane od autora. Skala negatywnych komentarzy i hejtu jest ogromna.
Coraz częściej też nieodpowiednio interpretuje się przekaz twórcy. Nawet pozornie niewinne treści mogą stać się problemem, dlatego pisząc kolejne posty warto mieć na uwadze, że nie zawsze wzbudzą one pozytywne reakcje, a na złe komentarze należy się uodpornić lub wiedzieć, jak dobrze na nie reagować.
Wadą bloga jest też to, że aby zbudować swoją społeczność, trzeba inwestować nie tylko czas, ale i pieniądze. Warto posiadać swoją domenę, atrakcyjny wizualnie blog, który będzie dawał możliwość tworzenia atrakcyjnych graficznie przekazów (takie możliwości daje np. Blog w 5 Minut). Trudno jest jednak podejmować inwestycje, jeśli początkowo ze swojej twórczości nie czerpie się zysków, dlatego jest to ryzykowne.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, z jakich pobudek zacznie się swoją przygodę z blogowaniem, należy mieć świadomość, że jest to żmudna i trudna praca – zwłaszcza, jeśli chce się generować z niej określone korzyści, dlatego decydując się na jego założenie nie można myśleć wyłącznie o pieniądzach. Te przyjdą, jeśli autor będzie miał pomysł na siebie, będzie tworzył angażujące treści, a przede wszystkim będzie miał cierpliwość. Musi też mieć świadomość, że nie każdemu się udaje, ze względu na dużą konkurencję. Niemniej, jeśli pisze się z przyjemnością, z czasem może zostać to nagrodzone. Nie można się jednak zniechęcać.