Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 6 grudnia 2021

Prowadzenie własnej firmy jest zajęciem czasochłonnym i wymagającym, dlatego pomysł łącznia tego z pracą na etat wydaje się nierealny. Wszystko jest jednak kwestią organizacji i motywacji. Dzięki temu można się przekonać, czy dany biznes się sprawdzi, czy lepiej szukać nowego pomysłu.

jak-prowadzic-wlasny-biznes-jednoczednie-pracujsc-na-etacie.jpg

Rozplanuj wszystko


Prowadzenie biznesu i wykonywanie pracy na etat jest trudne. Wymaga przede wszystkim organizacji oraz właściwego rozplanowania czasu. Na początek niezbędne jest ustalenie, jakie zadania i obowiązki należy wykonywać, by firma funkcjonowała dobrze. Niezbędne jest wskazanie tych czynności, które trzeba podjąć, by budować relacje z klientami, promować swoje usługi czy produkty oraz wykonywać zamówienia. Ilość ustalonych obowiązków i ich charakter pozwoli na to, by ustalić ile czasu trzeba przeznaczyć na ich realizację.

Warto przemyśleć, w jakich godzinach pewne zadania trzeba wykonywać. Są czynności, których nie da się wykonać w weekendy, wieczorami czy nocą. Ustalając harmonogram pracy porządkuje się czas, który trzeba przeznaczyć na rozwój swojej firmy.

W większości przypadków własny biznes prowadzi się po godzinach pracy. Tylko w ten sposób zapewni się odpowiednią jakość wykonywanych dotychczas obowiązków, a pracodawca nie zauważy, że pracownik wykonuje też inne prace kosztem swoich zobowiązań etatowych.

Pracuj w weekendy i po godzinach


Najlepszym momentem na pracę nad własnym biznesem jest weekend lub okres, w którym na etacie pojawia się mniej obowiązków. Zwykle, pracując w jednym miejscu, ma się świadomość, kiedy pracy jest najwięcej, a kiedy jest bardziej swobodnie, dlatego to właśnie te okresy warto wykorzystać na bardziej intensywną pracą dla siebie.

Wykorzystaj dni wolne w pracy etatowej


Przydatne jest również efektywne wykorzystywanie urlopów czy dni wolnych, w czasie których więcej czasu można przeznaczyć na działalność nieetatową.

Warto tez poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto może odciążyć z pewnych spraw lub sprawdzić, czy pracę na etat można wykonywać zdalnie lub w innym, mniej absorbującym trybie.

Jeśli okaże się, że zyski z działalności własnej są zadowalające, można zmienić wymiar pracy (np. na pół etatu), co zapewni więcej czasu na swoją działalność.

Problemy i trudności


Łączenie etatu z prowadzeniem swojej firmy może powodować kilka problemów czy trudności. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy przede wszystkim:
    • nadmiar obowiązków,
    • nienormowany czas pracy,
    • mniej czasu wolnego,
    • zaniedbanie rodziny i bliskich,
    • większe inwestycje, większe koszty, co może prowadzić do trudności finansowych,
    • przeciążenie organizmu,
    • stres i negatywne emocje.

Każdy z tych elementów znacznie utrudnia funkcjonowanie i obniża koncentrację. Pracownik, który prowadzi równocześnie swoją firmę nie zawsze jest w stanie w pełni skupić się na obowiązkach zawodowych.

Jeśli priorytetem dla niego będzie firma, może dojść do zaniedbania zadań etatowych. To może z kolei przyczynić się do konfliktów i problemów w miejscu pracy i do zwiększonego napięcia, dlatego decydując się na łączenie pracy zawodowej z własną działalnością należy ją dobrze zorganizować i wydzielić czas, który jest przeznaczony na wykonywanie poszczególnych obowiązków.

Jest to trudne i nie dla każdego możliwe, jednak jest to czynność której można się nauczyć poprzez praktykę, dlatego warto spróbować, zanim stwierdzi się, że nie jest to właściwe rozwiązanie.

Mimo wszystko warto


Niezależnie od kosztów (ekonomicznych, społecznych i osobistych), które trzeba ponieść, by połączyć pracę na etacie z własnym biznesem, jest to wysiłek, który warto podjąć. W ten sposób zyskuje się poczucie bezpieczeństwa finansowego. To natomiast sprawia, że presja związana z uruchomieniem własnej działalności jest zdecydowanie mniejsza.

Mając pracę na etat otrzymuje się regularne wynagrodzenie. To dzięki niemu można nie tylko nadal się utrzymać, ale również ponosić koszty prowadzenia działalności. Jest to szczególnie ważne, gdy firma nie przynosi oczekiwanych zysków. W większości przypadków uruchomienie własnego przedsiębiorstwa, wprowadzenie go na rynek i promocja usług, a także pozyskanie klientów jest procesem rozłożonym w czasie, dlatego początkowo zyski z takiej działalności są zazwyczaj niewielkie.

Jeśli nie ma się alternatywnego źródła dochodów, trudno jest się skupić na rozwoju firmy. Pojawia się presja wynikająca z braku pieniędzy na podstawowe potrzeby oraz z konieczności regulowania comiesięcznych opłat nakładanych na firmę przez państwo (składki, podatki, itp.). Środki z etatu pozwalają na zmniejszenie poziomu odczuwanej presji i zapewniają stabilizację, dlatego niezależnie od natłoku obowiązków warto spróbować połączyć te dwie funkcje.

Podsumowanie


Decydując się na prowadzenie swojej firmy i na pracę na etacie, należy mieć świadomość wszystkich konsekwencji. Będzie to zajęcie obciążające i sprawiające, że będzie się miało jeszcze mniej czasu, niż dotychczas, jednak zalety zdecydowanie przewyższają koszty. Tylko w ten sposób można realnie i bezpiecznie ocenić, czy nowy pomysł na zarobkowanie się sprawdzi. Ryzyko niepowodzenia i utraty stabilności jest zdecydowanie mniejsze, co jest niezwykle ważne, dlatego bez względu na pojawiające się trudności warto walczyć o swoje miejsce na rynku pracy.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Jak Często Pisać Na Blogu, By Zbudować Wokół Niego Społeczność?
Następny artykuł - Kiedy Jest Odpowiedni Czas, By Odejść z Etatu Na Swoje?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer and Code With Kazik