Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 25 lipca 2022

Bez wiary w siebie trudno jest osiągnąć jakikolwiek sukces i szczęście. Tylko wiara w siebie pozwala na to, by podejmować bardziej odważne działania, budować relacje z innymi czy realizować plany i marzenia. Im mniej wierzy się w siebie, tym trudniej funkcjonować w codziennym życiu.

jak-uwierzyc-w-siebie-i-swoje-mozliwosci.jpg

Uświadom sobie swoje zalety


Chcąc uwierzyć w swoje możliwości należy zrozumieć, że każda jednostka składa się z lepszych i słabszych stron. Choć dobre strony pozornie są przyjemniejsze, to o wiele łatwiej uwierzyć w to, czego się nie ma i w czym się nie sprawdza, niż wskazać swoje mocne strony.

Patrząc na siebie warto wyciszyć wewnętrznego krytyka i ocenić, jakie pozytywne cechy, kompetencje czy predyspozycje, mogą pomóc w budowaniu pewności siebie. Tworząc taką listę nie należy deprecjonować znaczenia najdrobniejszych pozytywnych cech. 

Widząc swój potencjał łatwej będzie przyznać, że warto jest uwierzyć w siebie.

Zrozum swoje ograniczenia


Wiara w siebie i w swoje możliwości to nie tylko rozwijanie mocnych stron i koncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na nich. To też umiejętność dostrzegania wad i umiejętne pracowanie z nimi.

Ważne jest, aby poszukując siebie zauważyć te obszary, które są najsłabsze i można zdefiniować jako wadę. Jeśli dobrze się je pozna, zauważy się problemy czy ograniczenia, które się z nimi wiążą.

W ten sposób wiara w siebie i w swoje możliwości jest łatwiejsza, gdyż zna się swoje słabości. Z jednej strony zyskuje się możliwość pracy nad nimi, a z drugiej strony początkowo można nie podejmować działań, które wymagają zaangażowania cech, którymi dana osoba nie dysponuje.

Mając ich świadomość łatwiej jest zaakceptować czy tolerować pomyłki lub błędy. Wynikają one z braku pewnych predyspozycji. Są sygnałem, że wybrane kompetencje należy dalej rozwijać.

Wybierz, kogo słuchasz


Budując wiarę w siebie każdy człowiek musi mierzyć się z komentarzami i opiniami innych osób. Należy sobie uświadomić, że nie każda osoba wypowiadająca się na temat jakiejś osoby ma odpowiednią wiedzę, by takie osądy wydawać. Jeśli takiego działania dopuszcza się ktoś nieznajomy lub osoba, która nie ma żadnego znaczenia w życiu, nie jest specjalistą z danej dziedziny, jej opinia nie powinna oddziaływać na poziom wiary w siebie. Warto posługiwać się zasadą, że słucha się tylko zdania tych osób, które zostałyby poproszone przez nas o pomoc i wsparcie lub takie, które są przy nas, gdy pojawiają się trudności.

W przeciwnym wypadku opinie takie nie powinny się liczyć lub nie powinny oddziaływać w żaden sposób na poczucie własnej wartości. Można bowiem zakładać, że taka osoba nie będzie zainteresowana faktyczną pomocą czy wsparciem, a jedynie krytyką, która nic nie wnosi do życia.

Należy mieć świadomość, że wiedza nawet najbardziej zaangażowanej osoby nie jest pełna. Nawet rodzice, współmałżonek czy najbliższy przyjaciel nie ma pełnej wiedzy na nasz temat. Jego opinia czy rada nie będzie więc uwzględniać wszystkich możliwości czy ograniczeń.

Z tego względu należy postrzegać siebie jako eksperta od siebie i swojego charakteru. Tylko na własnych przekonaniach warto więc budować opinię o sobie samym. Pozostałe komentarze mogą, ale nie muszą być uwzględniane. Nie powinny też warunkować własnego samopoczucia i percepcji własnej osoby.
 

Oceń dotychczasowe sukcesy


Choć zadanie to wydaje się szczególnie trudne, to w rzeczywistości zweryfikowanie tego, jak wiele udało się już osiągnąć, pomoże uwierzyć w to, że jest się osobą wartościową, z dużym potencjałem, którego nie wykorzystuje się w pełni ze względu na brak wiary w swoje możliwości.

Pracując nad wiarą w siebie warto zastanowić się nad wszystkimi osiągnięciami. Chodzi nie tylko o te największe i najłatwiej dostrzegalne rzeczy, ale też o szereg mniejszych czynników, które sprawiły, że dana osoba znalazła się w konkretnym miejscu, nie poddała się i niezależnie od okoliczności radziła sobie z nimi.

Ważne jest, by nawet najdrobniejsze sukcesy i osiągnięcia odnotować. Następnie warto wskazać cechy, które pomogły w osiągnięciu rezultatów. W ten sposób łatwo ustalić listę zalet, możliwości i kompetencji, które można wykorzystać do budowania wiary w siebie.

Niepowodzenia też ważne


W budowaniu wiary w siebie i w swoje możliwości niezbędne jest także umiejętne analizowanie porażek czy problemów, z którymi trzeba było sobie radzić na wcześniejszych etapach życia. Choć zadanie wydaje się absurdalne, warto pamiętać, że do przetrwania trudności wykorzystano posiadane zasoby.

To one pozwoliły przetrwać, to dzięki nim dana osoba mogła poradzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Poznając cechy, które w tym pomogły, łatwiej jest zrozumieć, że posiada się szereg umiejętności czy predyspozycji do tego, by dobrze sobie radzić w życiu i jest się w stanie przejść przez największe trudności.

Warto przeanalizować kilka najtrudniejszych sytuacji w swoim życiu (np. 2-3 zdarzenia z ostatnich 3-4 lat). Po ustaleniu tych sytuacji należy wskazać te cechy i umiejętności, które pomogły je przezwyciężyć.

W ten sposób budujemy listę swoich mocnych stron. Na tej podstawie łatwiej jest uwierzyć w swoje możliwości, tym bardziej że dotychczasowy bagaż doświadczeń utwierdza w przekonaniu, że można sobie poradzić z pojawiającymi się w życiu przeciwnościami losu.

Podsumowanie


Wiara w siebie i swoje możliwości to podstawowe narzędzie pozwalające na budowanie swojej pozycji zawodowej i osobistej, dlatego, choć jest to proces trudny i wymagający dużego zaangażowania, warto się na nim skoncentrować, by osiągnąć pełen sukces.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Jak Wymyślić Nazwę Dla Swojej Firmy?
Następny artykuł - 5 Sił Portera – Czym Jest i Na Czym Polega?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer and Code With Kazik