Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

środa, 1 grudnia 2021

Praca dla siebie to marzenie wielu osób. Chcą samodzielnie kontrolować, na co przeznaczają swój czas, w jakim kierunku działają, a przede wszystkim nie chcą przed nikim odpowiadać. Zdecydowanie lepiej zarabia się też na siebie i na swoje potrzeby, niż otrzymuje się wynagrodzenie, często nieadekwatne do podejmowanego wysiłku. To wszystko, w przekonaniu wielu, daje własna firma.

pierwsza-firma-jak-bezpiecznie-przejsc-z-etatu-na-wlasna-firme.jpg

Nie zawsze jest tak kolorowo


Decydując się na otworzenie własnej działalności należy pamiętać, że to nie tylko profity. To przede wszystkim konieczność samodzielnego ponoszenia wszystkich kosztów jej prowadzenia. Wiele z nich to koszty stałe, które należy regulować bez względu na wartość generowanych zysków.

Prowadzenie swojej firmy to także pełna odpowiedzialność za jej los, a jeśli zatrudnia się pracowników – również za nich. Oznacza to, że na barkach właściciela spoczywa ciężar pozyskiwania zleceń, kontrolowanie jakości ich wykonania oraz egzekwowanie należności za pracę. Nie zawsze każda z tych czynności jest łatwa. Zwłaszcza, jeśli firma jest nowa na rynku, a konkurencja funkcjonuje od lat, dysponuje większym budżetem czy lepszą ofertą. Często wiąże się to z dużym stresem i koniecznością pracy znacznie dłużej, niż na etacie. To także duży stres i obciążenie psychiczne. Dlatego też decydując się na własną firmę, należy sprawdzić, czy jest to rozwiązanie, które będzie wygodniejsze.

Przygotuj się do przejścia na swoje


Zanim faktycznie dojdzie do założenia firmy, warto przede wszystkim zastanowić się, w jakim obszarze miałaby ona funkcjonować. Konieczne jest zbadanie rynku, w tym przede wszystkim potrzeb potencjalnych klientów, jak również konkurencji i dostępnej już oferty. W ten sposób zyskuje się świadomość tego, czego brakuje w ramach danego sektora lub jak stworzyć ciekawy i wyróżniający się produkt.

Jeśli konkurencja jest duża, konieczne jest wypracowanie własnych standardów czy unikatowych schematów działania, które pozwolą na to, by klient zauważył nową firmę na rynku. Na tym etapie należy inwestować w działania promocyjne, które pozwolą na rozpoznanie firmy przez klientów i zapewnią dostęp do nich. Im lepiej są one prowadzone, tym większe szanse, że firma będzie mogła wzmocnić swoją pozycję w ramach konkretnego sektora.

Spróbuj na początku jednocześnie pracować na etacie i rozwijać firmę


Z racji tego, że założenie własnej działalności jest decyzją bardzo ważną i stresogenną, warto początkowo prowadzić ją niezależnie od wykonywanej pracy. Swoje usługi można świadczyć dodatkowo, w dni wolne czy w inny sposób. Warto jednak starać się godzić pracę na etat z pracą na własny rachunek. Na tym etapie należy skupić się na zbudowaniu siatki kontaktów, klientów, którzy staną się podstawą do dalszych działań. Choć początkowo działanie takie może wydać się wyjątkowo męczące i obciążające, to w gruncie rzeczy zapewni komfort psychiczny.

Początki prowadzenia działalności są trudne, a klientów jest niewielu. Często idzie to w parze z niskimi dochodami. Natomiast środki do życia są potrzebne, a więc etat pozwala na stabilność finansową. Daje też więcej cierpliwości – nie trzeba wszystkiego robić w pośpiechu, nawet jeśli w pierwszych miesiącach pojawia się niewielu klientów, to etat pozwala na utrzymanie się.

Zmniejsz ilość godzin pracy na etacie


Z czasem, gdy okazuje się, że dochody generowane z własnej działalności są zbliżone do tych osiąganych z etatu, klientów jest coraz więcej, a dzielenie pracy na etat z prowadzeniem firmy jest coraz trudniejsze, można ograniczyć pracę na etat. Jeśli to możliwe, można przejść na pół etatu (sam przechodziłem taką drogą, pracując jako programista na etacie) czy tak zmniejszyć ilość godzin, by mieć więcej czasu na swoją działalność. W ten sposób, zapewnia się sobie nadal stały dochód, a jednocześnie zyskuje się dodatkowe godziny na pracę nad swoimi zleceniami.

Rezygnacja z pracy na etacie


Dopiero kiedy firma przynosi odpowiednie zyski, kiedy sytuacja jest stabilna i daje poczucie bezpieczeństwa (dla każdego jest to inna granica), warto zrezygnować z pracy na etacie i skoncentrować się na własnej firmie. W ten sposób odchodzi się z poczuciem, że zmiana jest korzystna i sprawia radość. W ten sposób można też efektywniej pracować i w pełni skoncentrować się na działaniu na rzecz swojej firmy.

Jeśli dodatkowo praca na etat z prowadzoną działalnością podejmowane są w ramach tego samego sektora, warto wykorzystać czas pracy, na pozyskiwanie klientów, na zdobywanie nowych umiejętności czy sposobów działania. Można tutaj do własnych celów wykorzystać doświadczenie, które służyło latami. W swoich działaniach nie należy jednak przekraczać granic etycznych. Nie można kraść baz danych czy też innych informacji, z których korzystało się w firmie. Niemniej jednak często pracownicy informują swoich stałych klientów, że otwierają swoją działalność i nie będą dłużej pracować w tym miejscu.

Podsumowanie


Oczywiście dla wielu osób takie działanie wydaje się nadmiernie obciążające. Funkcjonowanie niejako na dwóch etatach nie brzmi zachęcająco, zwłaszcza dla kogoś, kto chciał mieć więcej czasu i swobody. Tymczasem praca po godzinach lub w czasie wolnym odbiega od tego schematu. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że stopniowe przechodzenie z etatu na własną działalność jest obecnie bezpieczniejsze. Sam przechodziłem przez taka drogę i wydaje mi się ona najlepsza. Początki były trudne. Ciężko pogodzić pracę na etacie z własną firmą i obowiązkami rodzinnymi, ale po trudnych początkach, zawsze przyjdzie czas na sukcesy.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Czy Każda Firma Powinna Mieć Swoją Stronę Internetową? Zalety Prowadzenia Strony Internetowej Swojej Firmy
Następny artykuł - Jak Prowadzić Własnego Bloga? Podstawowe Zasady, Które Musisz Znać
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer and Code With Kazik