Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Książki odchodzą do lamusa. Wydaje się, że to coraz częstsze przekonanie. Bazuje na zwiększającej się popularności mediów społecznościowych, serwisów VOD. Warto ich jednak nie skreślać.

dlaczego-warto-czytac-ksiazki-nieoczywiste-zalety-czytania-ksiazek.png

Przygody i zabawa


Czytanie książek to jedna z najlepszych i najłatwiej dostępnych rozrywek. Jest zupełnie niezależna od pogody, nie jest kosztowna (biblioteki, antykwariaty, darmowe e-booki, wymiany książek, książkomaty) i dostępna praktycznie dla każdego.

Dobrze dobrana książka nie tylko zapewni rozrywkę, ale też pozwoli odpocząć od codziennych trudności, sprawi wiele radości i uruchomi wyobraźnię. Książka pomaga przenieść się w świat fantazji, nietypowych historii. W przeciwieństwie do filmu czy serialu (gdzie wszystko jest już pokazane, wymyślone za odbiorcę), książka nakreśla pewien szkic. Cała reszta pozostawiona jest wyobraźni czytelnika. To jego wyobraźnia buduje scenerię, wygląd bohaterów i jego cechy.

Autor książki jedynie naprowadza czytelnika na właściwe tory. Można więc powiedzieć, że czytanie jest pewnego rodzaju gimnastyką dla umysłu. W ten sposób kształtuje się wyobraźnia i kreatywność czytelnika, dlatego czytanie zalecane jest nie tylko dorosłym ale i dzieciom.

Zaletą książek jest bogata tematyka. Nie ma chyba takiego zagadnienia, które w jakiejś książce nie byłoby omówione, dlatego każdy czytelnik bez trudu, znajdzie temat idealny dla siebie. Nie ma znaczenia czy lubi poważne, naukowe książki, czy lekkie romanse, kryminały lub biografie. Książka będzie sprawiać radość i dostarczać przyjemności, gdy będzie zgodna z zainteresowaniami i bieżącymi potrzebami.

Rozwijanie zainteresowań


Książki warto czytać nie tylko dla samego czytania. Każda lektura, niezależnie od tego, jaki temat porusza, pomaga czytelnikowi się rozwijać. Wystarczy wybrać taką pozycję, która odpowiada zainteresowaniom, przedstawia poglądy na interesujący nas temat czy pomaga poszerzyć horyzonty.

Dzięki książkom zyskuje się wiedzę na temat ulubionych zagadnień, ale też zyskuje się temat do rozmowy. Każda przeczytana książka to również szansa na poznanie nowego słownictwa, nowych konstrukcji zdań czy zasad poprawnego pisania. Nie od dziś wiadomo, że gdy dużo się czyta, oswaja się z językiem, dlatego gdy czuje się pewne braki, można je uzupełnić w przyjemny i szybki sposób. Wystarczy sięgnąć po książkę.

Książki pomagają rozwijać zainteresowania. Jeśli ktoś interesuje się sportem, roślinami, podróżami, kulinariami, zwierzętami, filmami czy jakimkolwiek innym tematem, bez trudu znajdzie wiele książek z tej dziedziny. Może więc nie tylko rozwijać swoje zainteresowania poprzez praktykę, ale również dzięki odpowiedniej teorii. Choć nie każdy tego potrzebuje, zawsze lepiej jest dowiedzieć się więcej na dany temat.

Zwłaszcza, że w wielu książkach pisanych przez ekspertów pojawiają się ciekawostki, które nie tylko poszerzają wiedzę, ale też uczą, jak robić coś lepiej, efektywniej lub jakie triki można zastosować, by ciekawiej spędzić swój wolny czas. Jest to szczególnie pomocne dla nowicjuszy, którzy nie są obeznani z tematem. Właściwa lektura pozwoli na zaznajomienie się z tajnikami z konkretnej dziedziny, a tym samym łatwiej będzie im realizować swoje zainteresowania.

Edukacja i rozwój


Książki to doskonały sposób na edukację. Obecnie można znaleźć publikacje na każdy temat. Wybierając książki z konkretnego obszaru zyskuje się gwarancję zdobycia nowej wiedzy, poszerzenia informacji na dany temat czy lepszego kontekstu dla podejmowanych działań. W cywilizacji informacji wiedza jest najlepszą i najcenniejszą walutą. To dzięki niej można zyskać lepszą pracę i wynagrodzenie oraz budować relacje, dlatego jeśli nie ma się środków potrzebnych na kursy czy szkolenia, książki są doskonałym rozwiązaniem.

Na czytanie potrzeba też mniej czasu, który łatwiej zorganizować (lepiej bowiem wygospodarować godzinę dziennie, niż rezygnować na cały dzień z pracy i innych obowiązków, by uczestniczyć w szkoleniu). W ten sposób, książki pomagają poszerzać kompetencje bez dużego nakładu inwestycyjnego.

Warto podkreślić, że książki z konkretnych dziedzin są pisane w sposób bardzo zróżnicowany. Można znaleźć zatem pozycje, które sprawdzą się dla osób początkujących, zaawansowanych, ale też dla specjalistów oczekującej merytorycznej wiedzy, bardziej szczegółowej i ukierunkowanej na konkretne zagadnienie.

Książka to zawsze najlepsze rozwiązanie


Niezależnie od tego, czy książki czyta się tylko dla samego czytania, dla rozrywki, dla poszerzenia swojej wiedzy lub rozwijania zainteresowań, nigdy nie będzie to stratą czasu. Choć ceny książek są bardzo zróżnicowane i chęć wyposażenia się w pełną wiedzę z danego zakresu może być kosztowna kosztowna, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak prawo czy medycyna, to pojawiają się alternatywy, czyli biblioteki i czytelnie.

Dzięki nim nie trzeba inwestować w książki, by pozyskać potrzebne informacje. Książki są powszechnym i łatwo dostępnym źródłem wiedzy, z którego może korzystać każdy, niezależnie od zasobności portfela.

Podsumowanie


Niezależnie od tego, jaką formę książki się wybierze: elektroniczną czy tradycyjną, czytanie pomaga uciec od codziennych kłopotów, rozwija, bawi i uczy. Nie można zatem rezygnować z czytania, nawet jeśli ma się czas na przeczytanie jednej książki w roku. To zawsze dobra inwestycja.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Co Zrobić, Kiedy Się Nie Wie, Co Chce Się Robić w Życiu?
Następny artykuł - Czym Jest Syndrom Oszusta (Impostor Syndrome)? Kogo Dotyczy i Jak z Nim Walczyć?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer