Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Bez pomysłu na siebie trudno jest funkcjonować w dzisiejszym świecie. Jeśli nie wymyśli się sposobu na siebie, może się okazać, że człowiek będzie marnował swój potencjał i możliwości w miejscu, które nie jest dla niego stworzone. Tym bardziej, że na zmiany nie jest nigdy za późno.

co-zrobic-kiedy-sie-nie-wie-co-chce-sie-robic-w-zyciu.png

Dlaczego nie wiemy?


Niewiele osób zaczyna swoje dorosłe życie z wiedzą na temat tego, co chcą robić i z czego chcą się utrzymywać. Wydawać, by się mogło, że jest to przypadłość tych, którzy zdecydowali się na studia humanistyczne lub na kierunki, które nie dają jednoznacznego zawodu. Jednak coraz częściej z dylematem tym zmagają się osoby, które od samego początku miały przemyślane, co chcą robić w życiu i czym będą się zajmować. Z czego to wynika?

Najczęściej z tego, że przez lata nauki upodobania się zmieniają, świat nie stoi w miejscu, a postęp technologiczny jest tak szybki, że pozornie dobre zajęcie na początku edukacji, wraz z jej zakończeniem może nie mieć racji bytu lub specjalistów jest zbyt wielu, a wynagrodzenie poniżej oczekiwań. Na brak jednoznacznej wiedzy na temat tego, co chcemy robić, wpływa także sytuacja na rynku pracy. Jeśli ktoś chciał być całe życie nauczycielem, a po zakończeniu szkoły nie może znaleźć zatrudnienia, pojawia się rezygnacja i chęć zmiany ścieżki zawodowej na taką, która obecnie jest lepiej płatna lub bardziej atrakcyjna.

Może się też okazać, że wybrane miejsce nie spełnia wszystkich oczekiwań lub obowiązków jest tak wiele, że po kilku latach realizowania się w wymarzonej pracy pojawia się dylemat: "czy to jest to, co chcę robić dalej". Problem braku wiedzy dotyczącej tego, co chce się w życiu robić może pojawić się w dowolnym momencie, niezależnie od tego, w jakim miejscu się dana osoba znajduje, dlatego warto być na to przygotowanym.

Kilka kroków do wiedzy


Co zrobić, gdy pojawi się ten problem? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

    • Gdzie chcę mieszkać?
    • Jakie zarobki mnie satysfakcjonują?
    • Jaką formę zatrudnienia chcę wybrać?
    • Czy chce pracować dla siebie, czy w czyjejś firmie?
    • Jakie są moje zainteresowania?
    • Czy moje zainteresowania mogą być źródłem utrzymania?
    • Jak dużo ofert z danego zakresu jest na rynku?
    • Co muszę zrobić, aby zwiększyć swoje szanse?
    • Jakie korzyści będę mieć z tej ścieżki życiowej i czy są one dla mnie wystarczające?
    • Czego brakuje mi do satysfakcjonującego i dobrego życia?

Choć pytania te wydają się banalne, a często dość sztampowe, to w odpowiedziach na nie kryje się sposób na życie. Bez trudu bowiem można będzie wyeliminować miejsca czy metody pracy, które nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Wskazanie swoich zainteresowań i obszarów, w których chce się sprawdzić, jest sposobem na wyszukanie swojej ścieżki, dlatego zawsze warto na początek poznać siebie i swoje oczekiwanie, by na ich podstawie budować karierę i drogę zawodową.

Próby i błędy


Nawet dobrze opracowany plan w zderzeniu z rzeczywistością może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Może się okazać, że konkurencja jest zbyt silna, a dotychczasowy plan w zderzeniu z rzeczywistością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji, choć nie jest to łatwe, nie należy się poddawać. Warto wymyślić plan dodatkowy, który będzie można zastosować, gdy główny cel okaże się niemożliwy do zrealizowania. Warto również pamiętać, że nie każdy błąd może oznaczać porażkę. Przy każdej trudności należy ją przeanalizować, ocenić możliwości, które się pojawiają, a kiedy to konieczne, skorzystać z porady lub wsparcia specjalisty. Nie zawsze bowiem trzeba z trudnościami radzić sobie samemu.

Niezależnie od przyjętej strategii należy dać sobie czas. Kluczowa jest cierpliwość. Robiąc coś nowego, wchodząc w zupełnie nowe dla siebie obszary, nie można oczekiwać, że w kilka tygodni osiągnie się zakładane zyski. Bez względu na to, czy decyduje się na założenie własnej działalności, pracę w małej lub większej firmie, początki bywają trudne. Nie warto się od razu zniechęcać, a realnie ocenić to, w jakim stopniu zajmowane stanowisko czy profil działalności firmy odpowiada naszym potrzebom i pokrywa się z dotychczasowymi oczekiwaniami. Jeśli w czasie tego bilansu okaże się, że jest to właściwe miejsce, warto poświęcić czas na aklimatyzację i wdrożenie się w nowe obowiązki.

Jeśli natomiast okazuje się, że praca nie spełnia oczekiwań, lepiej odejść z niej wcześniej i poszukać nowego miejsca, niż dostosowywać się do standardów, które nie dają pełnej satysfakcji. Choć metoda prób i błędów wydaje się najbardziej obciążająca psychicznie i fizycznie, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową lub są jeszcze na studiach. Mogą one podejmować praktyki i staże lub pracę na umowę zlecenie, dzięki której podreperują studencki budżet, a jednocześnie będą miały okazję przekonać się, który zawód i jaka firma jest dla nich najlepsza. Im człowieka jest starszy, im ma więcej zobowiązań, tym trudniej jest zmieniać miejsce zatrudnienia.

Podsumowanie


Trzymając się tych kilku kroków łatwiej można ustalić, co chce się w życiu robić i na czym chce się skoncentrować swoje działania. Tylko w ten sposób można zredukować poziom niezadowolenia z życia oraz zwiększyć satysfakcję z wykonywanej pracy, ale też zyskać ogólne zadowolenie. Ważne jest, by to, co się robi w życiu, przynosiło nie tylko określone dochody, ale pomagało realizować cele z innych obszarów życia.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Czy Praca z Domu Jest Dla Każdego? Jak Utrzymać Motywację Pracując w Domu?
Następny artykuł - Dlaczego Warto Czytać Książki? Nieoczywiste Zalety Czytania Książek
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer