Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 24 stycznia 2022

Chcąc przyciągnąć jak największą uwagę do swojego sklepu internetowego należy stosować rozwiązania pozwalające na zwiększenie jego widoczności. Ważne, aby wykorzystane działania wyróżniały się na tle konkurencji. Pomaga w tym SEO.

sklep-internetowy-a-seo-jak-dobrac-najlepsza-strategie-rozwoju-esklepu.jpg

Dobrze zaprojektowany sklep


Na pozycjonowanie sklepu internetowego wpływa jednocześnie wiele czynników, dlatego prowadząc działania SEO należy dokładnie przeanalizować strukturę sklepu, właściwą budowę kategorii i podkategorii czy stron produktowych.

Ważne jest, aby każdy element był przejrzysty i intuicyjny oraz aby sklep posiadał aktywny certyfikat SSL. Jest to ważne, gdy klient realizuje płatność na stronie internetowej. Certyfikat stanowi dla niego gwarancję bezpieczeństwa danych.

Z kolei dla wyszukiwarki Google jest to jeden z podstawowych elementów rankingowych, dlatego też niezależnie od profilu prowadzonej działalności i od wielkości sklepu warto uruchomić ten certyfikat.

Specyfika SEO sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest w przypadku, gdy sklep tworzy się od podstaw. Wówczas każdy element może być zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi zasadami. Taki sklep o wiele łatwiej się pozycjonuje i uruchamia potrzebne rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że sklep internetowy, który od lat działa na rynku, nie może korzystać z SEO.

Wymaga to jednak więcej pracy i przebudowy wszystkich elementów. Niemniej jest to inwestycja, która się opłaci, gdyż więcej klientów zauważy witrynę i chętniej będzie z niej korzystać, jeśli treści na stronie będą dokładnie odpowiadały na pytanie wpisane w wyszukiwarkę.

Opis produktu to podstawa


Elementem kluczowym każdego sklepu internetowego są dobrej jakości zdjęcia i opisy produktów. Przyciągają uwagę klienta i ostatecznie wpływają na podjęcie decyzji o zakupie towaru. Również sam opis może zostać zaprojektowany tak, by był zgodny z zasadami SEO, a tym samym generował większy ruch na stronie.

Wykorzystanie w opisach słów kluczowych i stosowanie tzw. długiego ogona (przyciąga klientów, którzy szukają bardziej konkretnych ofert, wpisujących dłuższe frazy) pozwala na przyciągnięcie uwagi nabywców.

Słowa kluczowe to takie, które klient wpisuje w wyszukiwarkę Google. Im lepiej dobrane słowa, tym wyżej w wynikach wyszukiwania pojawi się potencjalnemu klientowi sklep. Dobrze zoptymalizowany sklep trafia do zainteresowanych ofertą klientów.

Jako, że SEO to przede wszystkim treść, warto aby publikowane na stronie opisy kategorii czy opisy produktów były oryginalne i atrakcyjne dla użytkownika. Jeśli opisy są kopiowane lub wzorowane na standardowych rozwiązaniach, ich skuteczność będzie niższa.

Algorytm Google także nie będzie zwracał na nie takiej samej uwagi, jak na teksty przygotowane samodzielnie, które nie powielają dostępnych już treści.

Projektując opis nie można zapomnieć o tym, by były to opisy atrakcyjne dla użytkownika, które pomagają w wyborze produktu i pokazują jego zalety. Nawet najlepiej wykorzystane słowa kluczowe nie przekonają klienta do zakupu danego rozwiązania.

Działania wspierające


Prowadząc sklep internetowy można jednocześnie dodać do niego bloga. W zależności od sektora, w którym działa sklep internetowy, blog powinien poruszać tematykę powiązaną z tym samym obszarem.

Najczęściej stosuje się tutaj:
    • teksty poradnikowe,
    • teksty inspirujące,
    • artykuły eksperckie,
    • porównywarki produktów,
    • zestawienia kategorii produktów,
    • recenzje.

Można również udzielać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania lub opisywać wydarzenia czy informacje z branży.

W ten sposób możliwe jest stworzenie atrakcyjnego dla czytelników contentu, który zwróci ich uwagę. Sprawi też, że będą oni odwiedzać sklep nie tylko ze względu na jego ofertę, ale również treści prezentowane na blogu. Jeśli artykuł będzie optymalizowany pod konkretne słowa kluczowe (powiązane z tym, czego szukają potencjalni klienci), łatwiej będzie do nich trafić.

Dzięki dobrze zaprojektowanym treściom sklep zyska wartościowe informacje. Podnosi to nie tylko zdolność dotarcia do grupy docelowej, ale też pokazuje się profesjonalizm właściciela sklepu i jego zainteresowania.

W publikowanych na blogu artykułach oraz w sklepie internetowym można również umieszczać linki wewnętrzne i zewnętrzne. Linki zewnętrzne zwiększają ruch na stronie, ale najczęściej pojawiają się one na zewnętrznych stronach internetowych.

Natomiast linki wewnętrzne mogą odsyłać na przykład do kategorii produktów lub do bardziej szczegółowej oferty. Niezależnie od tego, który typ linków zostanie zastosowany, każdy z nich zwiększy widoczność sklepu.

Podsumowanie


Decydując się na SEO warto skorzystać z porady specjalisty, który zajmuje się pozycjonowaniem i wie, jak dobrze wykorzystać narzędzia analityczne. Pomoże też przygotować strategię, która będzie dopasowana do sektora oraz grupy docelowej, jednak bez doświadczenia i eksperckiej wiedzy pewne działania można prowadzić samodzielnie. Wybierając działania SEO należy ocenić, czy samodzielnie umie się je zastosować, czy lepiej jest skorzystać ze wsparcia specjalisty.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Dlaczego Nazwa Twojego Bloga Powinna Być Przemyślana?
Następny artykuł - Zalety Personal Brandu w Tworzeniu Biznesu Online
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer