Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Praca w domu to marzenie wielu osób. Daje swobodę i niezależność, której tak często brakuje na etacie. Jednak czy łatwo jest pracować z domu, gdzie jest tyle rozpraszaczy i czy każdy jest w stanie pracować w ten sposób? 

czy-praca-z-domu-jest-dla-kazdego-jak-utrzymac-motywacje-pracujac-w-domu.jpg

Praca z domu motywacją stoi


Pracując w domu trudno jest znaleźć idealne sposoby na zyskanie motywacji do działania. W biurze zawsze jest to szef, który sprawdza postępy lub współpracownicy. W domu jest trudniej o odpowiednie warunki ze względu na innych domowników, dodatkowe obowiązki i zajęcia ciekawsze, niż praca.

Zmotywować się do działania jest bardzo trudno. Zwłaszcza, jeśli terminy są odległe, a w pracy rozlicza się za efekty, a nie za godziny, które zostały na projekt poświęcone. To od pracownika zatem zależy, czy umie wykonywać swoje obowiązki regularnie i działać bez presji zewnętrznej.

Jest kilka dobrych sposobów na motywację, jednak trzeba sprawdzić, który z nich sprawdzi się najlepiej.

Metody na motywację


Jednym z podstawowych sposobów na motywację do pracy, jest oddzielenie strefy pracy od prywatnej. Nie w każdym domu jest to możliwe, ale jeśli można stworzyć w jednym pokoju swój gabinet, w którym będzie się wykonywało wszystkie obowiązki zawodowe, warto to zrobić.

Jeśli nie ma dodatkowego pokoju wystarczy biurko czy stół, przy którym zawsze się pracuje i które kojarzy się z pracą. Warto też wyposażyć to miejsce w krzesło do pracy, wygodne półki czy elementy organizujące przestrzeń. W ten sposób zyskuje się własną przestrzeń do pracy, w której można się nieco odseparować od reszty obowiązków.

Przed podjęciem pracy warto również upewnić się, że w domu nie trzeba wykonać dodatkowych obowiązków, a wszystko to, co rozprasza, zostało już wykonane albo może poczekać. Jeśli nie ma czynności, które wydają się pilne do wykonania (sprzątanie, zmywanie, zajmowanie się domownikami, itp.) łatwiej skupić się na pracy.

Trudniej też o wymówki przed samym sobą, dlatego przed rozpoczęciem pracy trzeba przygotować swoją przestrzeń. Odnosi się to również do miejsca, w którym się pracuje. Nie powinno być na nim przedmiotów, które nie są związane z pracą. Ograniczenie ich do minimum ułatwi skupienie.

Wykonując pracę z domu, nie powinno się jej wykonywać w piżamie, pod kocem czy w łóżku. To automatycznie wpływa na brak motywacji, bo wszystko to kojarzy się z odpoczynkiem. Jeśli pracy jest dużo, warto przenieść się do miejsca, które nie są wykorzystane do relaksu.

Praca zdalna jest łatwiejsza, jeśli przygotowana zostanie lista obowiązków do wykonania. Dzięki temu można zaznaczyć sobie to, co już się wykonano i ile pracy jeszcze zostało. W ten sposób widzi się efekty pracy, ale też można oszacować, ile czasu potrzeba do tego, by móc pracę zakończyć.

Nie zawsze się da


Czasem, niezależnie od przyjętego sposobu na zmotywowanie się do działania, bez względu na chęci i starania, motywacji do pracy nie ma. W takim wypadku nie powinno się zmuszać do działania. Jeśli nie ma projektów pilnych, które wymagają natychmiastowej pracy, jeśli jeden dzień przerwy nie sprawi zbyt wielu zaległości i pracę z dnia wolnego będzie można nadrobić, to warto sobie na jeden dzień odpuścić.

Jeśli nie da się znaleźć motywacji do działania, może być to sygnał od organizmu, że potrzebuje odpoczynku. Warto go posłuchać i zająć się sobą.

Zamiast pracy można zdecydować się na:
    • spacer,
    • spędzenie czasu z bliskimi,
    • czytanie książki,
    • oglądanie filmu czy serialu,
    • dobry posiłek,
    • drzemkę,
    • regenerację,
    • aktywność fizyczną.

Bez względu na to, co się wybierze zamiast pracy, należy skupić się przede wszystkim na odpoczynku. Jeśli głowa odpocznie, jeśli zregeneruje się swoje siły, do pracy wróci się z większym zapałem i chęciami.

Chwila przerwy pozwala też zyskać nową perspektywę na swoje obowiązki, znaleźć nowe pomysły i uruchomić kreatywność, która mogła być blokowana przez przeciążenie czy nadmierny stres. Niezależnie od tego, jaką pracę się wykonuje, ile czasu się jej poświęca i w jakim miejscu jest biuro, stres stanowi nieodłączny element pracy.

Jeśli jest go nadmiar, jeśli się nie odpoczywa i nie regeneruje, może on zacząć dominować i blokować jakiekolwiek postępy w pracy, dlatego czasem najlepszym sposobem na motywację jest dzień wolny i odpoczynek.

Podsumowanie


Dzięki pandemii część osób mogła przekonać się, czym jest praca z domu. Szybko okazało się, że dla jednych to stan idealny, a dla innych koszmar. Tak duże zróżnicowanie wynikało przede wszystkim z charakteru, z warunków, jakie panowały w domu i z możliwości skupienia się na pracy.

Nie każdy umie pracować w domu, nie każdy wie, jak oddzielić sobie zadania służbowe od reszty życia i jak znaleźć balans między pracą a odpoczynkiem. Trudniej też zmotywować się do działania, kiedy nikt nie obserwuje, a tylko rozlicza efekty pracy, dlatego zanim ktoś zdecyduje się na pracę zdalną powinien sprawdzić czy w takim systemie się odnajdzie.

Nie jest to zadanie trudne, ale wymagające czasu i treningu.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - DONE Is Better Than Perfect – Jak To Rozumieć i Zastosować Tworząc Usługi i Produkty w Firmie
Następny artykuł - Co Zrobić, Kiedy Się Nie Wie, Co Chce Się Robić w Życiu?
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer and Code With Kazik