Blog Dla Przyszłych Przedsiębiorców

poniedziałek, 6 czerwca 2022

Nagrywając filmy na YouTube trzeba się wyróżnić. Nie jest to zadanie łatwe, bo w dobie licznych twórców internetowych praktycznie wszystko już powstało. Trudno jest więc wybrać temat, którego jeszcze nie było. Jeśli nie można być prekursorem, warto skoncentrować się na atrakcyjnym ujęciu tematu, który już omawiano.

nie-masz-pomyslu-na-film-na-youtube-mam-dla-ciebie-kilka-ciekawych-tematow.jpg

Przyroda, środowisko, natura


Klasycznym tematem są wszelkie treści związane z przyrodą, środowiskiem naturalnym i ekologią. W zależności od obszaru zainteresowań można tworzyć treści na temat najbliższego otoczenia, zanieczyszczenia środowiska lub form ochrony przyrody. Ciekawym i wartościowym materiałem będą też filmy o życiu zwierząt czy o funkcjonowaniu przyrody.

Mimo, że może wydawać się to nudne, pamiętać trzeba, że w Internecie można znaleźć nie tylko nagrane widoki zza samolotowego lub pociągowego okna, ale też filmy o pasących się owcach czy dzień z życia żubra. Wydaje się więc, że jeśli chodzi o szeroko rozumianą przyrodę, żaden temat nie jest nudny – nawet jeśli jest to relacja z ogrodu.

Przydatne porady


W sieci nie brakuje miejsc, w których można znaleźć porady na każdą okazję. Choć tego kontentu jest bardzo dużo, zawsze znajdzie się przestrzeń na kolejne dobre rady. Niezależnie od tego, czy ktoś zna się na trikach ułatwiających życie, przepisach, efektywnym wykonywaniu codziennych obowiązków, szybkim uczeniu się, łatwym podróżowaniu czy na tym, jak w życiu cieszyć się dobrą energią lub zdrowiem, porady są dobrym materiałem na film.

Informacje te można przekazywać w dowolny sposób – ograniczeniem jest jedynie kreatywność samego twórcy. Jest to także metoda na szybkie wypromowanie się w sieci. Ważne jest, by pamiętać, że im ciekawsza forma, tym więcej uwagi przyciąga.

Hobby zawsze na czasie


Tworzenie filmów o swoim hobby jest jednym z ciekawszych, a zaraz prostszych tematów, na który można przygotować film na kanał YouTube. Im bardziej nietypowe zainteresowanie, tym lepiej, ale nie trzeba na potrzeby nagrań, zmieniać zainteresowań. Nawet jeśli hobby jest powszechnie znane czy uznane za tendencyjne (czytanie książek, oglądanie filmów, sport), można pokazać daną dziedzinę z zupełnie nowej perspektywy.

Najciekawszym pomysłem są jednak filmy o zainteresowaniach niszowych. Jeśli uprawia się sporty ekstremalne lub przygotowuje niecodzienne potrawy, wytwarza się unikatowe rękodzieło. Takie filmy będą przyciągać uwagę. Jeśli dodatkowo zostaną nagrane w atrakcyjny sposób przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu (choć nie jest to obowiązkowe), a przy tym wykorzysta się ciekawe efekty audiowizualne, w krótkim czasie można osiągnąć popularność.

Niezależnie jednak od tego, czy ktoś interesuje się gotowaniem, jazdą na łyżwach, sankach, szydełkowaniem, programowaniem szachami lub kolorowankami, warto mówić o swoich zainteresowaniach i o tym, co jest w nich najciekawsze.

Nietypowe pomysły


Dziś uwagę przyciągają nietypowe treści. Jeśli więc twórca posiada interesującą wiedzę z jakiegoś mało znanego, a ciekawego obszaru, może tworzyć filmy o tej tematyce. Najczęściej uwagę przyciągają niecodzienne zainteresowania czy umiejętności.

Może być to wiedza na temat zapomnianych lub nieznanych miejsc (przykładem tego są treści o opuszczonych budynkach czy ukrytych lokalizacjach).

Mogą to być nietypowe zainteresowania kulinarne (testowanie potraw, których w Polsce nie ma lub takie, które trudno zjeść np. pająki czy robaki).

Dla osób mieszkających w turystycznych miastach takimi treściami mogą okazać się wskazówki na temat nietypowych, ale wartych odwiedzenia lokalizacji.

Mając niecodzienną wiedzę z jakiegoś obszaru warto się nią chwalić. Użytkownicy doceniają treści, które mogą pokazać im coś dziwnego lub nieznanego szerszej publiczności.

To co było, ale lepiej


Na YouTube jest już niezliczona ilość kanałów oferujących treści związane z:
    • gotowaniem,
    • recenzjami,
    • informacjami ze świata,
    • treściami komediowymi,
    • zwierzętami,
    • podróżowaniem,
    • motoryzacją,
    • sportem.

Choć w sieci pojawia się coraz więcej twórców specjalizujących się w tych dziedzinach, nie oznacza, że nie można stworzyć kanału o podobnej tematyce. Nadal można nagrywać filmy z recenzjami gier planszowych, z przepisami czy na temat taniego podróżowania. Ważna jest perspektywa i sposób przedstawienia wiedzy.

Wybierając pomysł, który wielokrotnie był już omawiany, warto pamiętać, że w sieci własna perspektywa jest najważniejsza. Informacje zawsze można przedstawić lepiej, pod innym kątem lub wskazać te aspekty, o których inny twórca zapomniał. Publikowanie filmów o takiej treści wymaga jednak większego przygotowania i przemyślenia. Można sprawdzić, co robiła konkurencja i o czym zapomniała, ale też nie jest to obowiązkowe.

Ryzyko stworzenia dokładnie takiego samego filmu jest niewielkie, a w rzeczywistości, do danego twórcy uwagę przyciąga bardziej jego charyzma, niż sama tematyka, dlatego nie trzeba obawiać się tworzenia filmów na tematy, które już omawiano.

Podsumowanie


Pomysły na filmy na YouTube można czerpać z wielu źródeł. Najlepiej inspirować się otoczeniem, postawami czy sytuacjami z codziennego życia. Można też skoncentrować się na konkretnej dziedzinie, w której twórca stanie się ekspertem. Wybierając pomysł na film warto się jednak wystrzegać tematów, na których się nie znamy. Nie trzeba mówić o wszystkim, nie trzeba reagować na wszystko. Czasem dobrym pomysłem jest pozostawienie głosu ekspertom.

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN
Programista pasjonat, freelancer, przedsiębiorca, bloger, twórca i autor szkoleń dla programistów.
Autor bloga ZEtatuDoPrzedsiebiorcy.pl
Poprzedni artykuł - Czym Jest Język Korzyści i Język Straty? Największe Korzyści Tych 2 Technik
Następny artykuł - Storytelling, Czyli Opowiadanie Historii – Bardzo Skuteczne Narzędzie Marketingowe
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 zetatudoprzedsiebiorcy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin | Polityka prywatności | Kosmetyki blog
Design by Modest Programmer